پرش به محتوا

انتقاد شدید دبیرکل سازمان ملل متحد از وضع حقوق بشر در ایران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۹، ۱۵ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

سازمان ملل متحد، چهاردهم مارس (دوشنبه) در گزارشی که در ژنو انتشار یافت، خبر داد سرکوب مخالفان در ایران «شدت» یافته و بر تعداد اعدام زندانیان سیاسی، نوجوانان مجرم و قاچاقچیان مواد مخدر افزوده شده است. بان کی‌مون دبیرکل این سازمان، در این گزارش نسبت به اجرای احکامی چون شلاق، قطع عضو و سنگسار زنان و مردان ابراز نگرانی کرده و نوشته است که ایران همچنان زندانی کردن روزنامه‌نگاران، وکلا و وبلاگ‌نویسان را ادامه داده و یا از فعالیت آنها جلوگیری به عمل می‌آورد.

او افزوده است که گزارش‌های مبنی بر شکنجه و محاکمات ناعادلانه فراوان است. بان کی‌مون، در گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو از گزارش‌هایی که خبر از افزایش اعدام، قطع عضو، دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه، محاکمه‌های غیرمنصفانه و شکنجه احتمالی و بدرفتاری با فعالان حقوق بشر، وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان مخالف دولت را میدهد، ابراز نگرانی شدید کرده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد، از ایران خواسته تا به گزارشگران ویژه سازمان ملل اجازه سفر به ایران و بررسی اوضاع را صادر کند. او در ادامه گفته است که از سال ۲۰۰۵ تاکنون با وجود درخواستهای مکرر این سازمان، دولت ایران، اجازه ورود کارشناسان این سازمان را نداده است.


منابع