انتشار گسترده فایل صوتی خطبه رهبر ايران در مصر

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۹، ۷ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

پس از ایراد خطبه‌های نماز جمعه تهران توسط رهبر ایران، بسیاری از مردم کشورهای عربی و به خصوص انقلابیون مصری به شکل خودجوش به انتشار فایل صوتی بخش عربی خطبه دوم پرداخته‌اند.

هم‌چنین این فایل‌ها به سرعت در فضای اینترنتی وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی جهان عرب قرار گرفت. بسیاری از کاربران عرب اینترنت فایل صوتی و یا تصویری بخش عربی سخنان رهبر جمهوری اسلامی در مورد قیام مردم مصر را با عنوان «سخنان امام خامنه‌ای در مورد انقلاب مصر» منتشر کرده‌اند. فعالان شبکه‌های اجتماعی اینترنتی نیز بلافاصله پس از خطبه‌ها اقدام به انتشار آن کردند. وبلاگ‌نویس‌های مشهور مصری نیز علاوه بر انتشار فایل صوتی بخش عربی خطبه، ترجمه انگلیسی این سخنان را در صفحات خود منتشر کرده‌اند.

این امر در شرایطی صورت می‌پذیرد که حکومت مصر با مسدود کردن ارتباطات از جمله اینترنت، تلاش نموده‌است جلوی مردم این کشور را در دسترسی آزادانه به منابع تاثیرگذار بگیرد.

برخی معتقدند این استقبال، از الگوگیری انقلابیون مصری از ایران و نظام اسلامی آن حکایت دارد.

منابع

‎«‏انتشار گسترده فایل صوتی خطبه رهبرانقلاب در مصر». ‏خبرآنلاین، ‏۱۶ بهمن ۸۸  ‎«‏انتشار فایل صوتی خطبه رهبری دراینترنت عربی». ‏آینده، ‏۱۷ بهمن ۸۸  ‎«‏استقبال گسترده مردم مصر و کشورهای عربی از فایل صوتی سخنان رهبر انقلاب». ‏شبکه خبر، ‏۱۸ بهمن ۸۸