پرش به محتوا

انتشار گسترده رادیو اکتیو بر سر مردم ژاپن

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۸۹، ۱۶ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


پس از انفجارهای متوالی در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما، مقدار قابل توجهی رادیو اکتیو از این نیروگاه به آسمان برخاسته‌است و این مسئله باعث شده تا ابرهای سمی‌ای بر سر مردم نزدیک به محل نیروگاه، شکل بگیرند. به نقل از واشنگتن پست، اندازه گیری جدید از رآکتور شماره دو نیروگاه فوکوشیما حکایت از انتشار گسترده مواد رادیو اکتیو به آسمان ژاپن دارد. به گفته کارشناسان تخریب لایه محافظتی دور هسته اورانیوم رآکتور باعث شده تا حجم وسیعی از رادیو اکتیو مضر برای انسان در هوا پخش گردد.

کارشناسان برای تزریق آب به رآکتور شماره ۴ می‌خواهند از بالگرد استفاده کنند که گفته می‌شود این کار بسیار خطرناک است و اگر یکی از بالگردها بدرون رآکتور سقوط کند فاجعه رخ خواهد داد.

در همین حال خبرگزاری کیودو گزارش داد بخش‌های درونی رآکتور شماره سه تخریب شده‌است. علی رغم انتشار دود بالای نیروگاه، ادانو از مقامات ارشد دولت ژاپن وقوع انفجار در رآکتورها را رد کرد.

کشتی حاوی اسید بوریک متعلق به کره جنوبی، راهی ژاپن شده‌است تا به‌این وسیله بتواند برای تزریق این ماده به رآکتورها کمک نماید. قابل ذکر است که با باز شدن بازار مالی ژاپن در صبح چهارشنبه، بورس توکیو دچار افت شدید شده‌است و بانک ژاپن برای سومین روز متوالی شروع به تزریق پول به میزان ۵ تریلیون یِن کرده تا بتواند به‌این وسیله بازار را کنترل نماید.


منابع

‎«‏جدیدترین اخبار بحران هسته‌ای ژاپن:انتشار وسیع رادیو اکتیو بر سر مردم». ‏خبرآنلاین، ‏چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۸۹