العربیه:قذافی فرار کرد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۸۹، ۲۱ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

شبکه «العربیه» صبح امروز در خبر فوری خود با اعلام فرار سرهنگ معمر قذافی و ترک لیبی، گفت که احتمالا وی به برزیل یا ونزوئلا می‌رود.مقامات برزیل اعلام کرده‌اند که هیچ توافقی با لیبی برای پذیرش سرهنگ قذافی نداشته‌اند. در همین حال نماینده دائمی لیبی در اتحادیه عرب، در اعتراض به کشتار مردم کشورش به دست نیروهای قذافی از سمت خود استعفا داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر آخرین آمار شمار قربانیان درگیری‌های جاری در لیبی را ۲۳۳ نفر اعلام کرد. این سازمان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: انقلاب‌هایی که از تونس و مصر آغاز شده امروز در برخی کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا توسعه یافته و تاکنون صدها کشته و مجروح بر جای گذاشته‌است.به نظر می‌رسد موج اعتراض‌ها به دولت ۴۲ ساله قذافی در شرق این کشور به ویژه در شهر 'بنغازی' دومین شهر بزرگ لیبی روز به روز در حال افزایش است. معترضان در بنغازی گفته‌اند که آنان تظاهرات کنندگان تونسی و مصری را الگوی خود قرار داده‌اند و قصد سرنگون کردن سرهنگ قذافی را دارند.

سرهنگ قذافی ۶۸ ساله، قدیمی ترین رئیس جمهور در آفریقا و خاورمیانه بوده‌است که از سال ۱۹۶۹ اداره امور لیبی را در دست گرفت.

منابع

‎«‏العربیه: سرهنگ قذافی فرار کرد». ‏شبکه خبر به نقل از العربیه، ‏۲۱ فوریه ۲۰۱۱