پرش به محتوا

اعلام قدردانی اعضای ارشد اخوان‌المسلمین از سخنان رهبر ایران و امیدواری به برقراری حکومت مبتنی بر اسلام

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۹، ۷ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

کمال الهلباوی از اعضای ارشد اخوان المسلمین مصر در برنامهٔ زنده از شبکه تلویزیونی بی بی سی در پاسخ به این سوال که رهبر جمهوری اسلامی ایران در نماز جمعه این هفته در مورد اتفاقات مصر اظهار نظر کرده و گفته‌اند یک انقلاب سراسری اسلامی در منطقه در حال شکل گیری است واکنش اخوان المسلمین به صحبت‌های ایشان چیست؟ ابراز داشت که از «امام خامنه‌ای» بابت حمایت از قیام مصر تشکر می‌کند. وی هم‌چنین بر انتخاب حکومت آینده توسط مردم تاکید کرد و گفت که امیدوار است مردم، دولتی اسلامی بخواهند.

وی در عین‌حال تصریح کرد که اتفاقی که در مصر درحال وقوع است یک انقلاب اسلامی نیست و اخوان‌المسلمین رهبری این حرکت را برعهده ندارد. رهبر ایران پیش‌تر یکی از عوامل اصلی نهضت مردم مصر را انگیزه‌های دینی دانسته بود و تأکید کرده بود قویترین جریان مبارز در مصر جریان اسلامی است.

وی در رابطه با موضع وزیر خارجه مصر علیه سخنان خامنه‌ای گفت: اول از همه وزیر خارجه مصر باید از وزارت کنار برود دوم این که او از روابط مسلمانان با هم شناخت درستی ندارد و در حرف‌های خود باید از حمایت رهبران ایران از انقلاب مصر قدردانی کند... با تاسف باید بگویم وزیر خارجه مصر با حملات غرب علیه ایران همراه شده که این قابل قبول نیست.

وی در پاسخ بی بی سی درباره ادامه حوادث انتخابات ایران گفت: من هم امیدوار بودم دولت خوبی مثل دولت ایران و رییس جمهوری خوب و شجاعی مثل آقای احمدی نژاد داشتیم. وی ادامه داد: احمدی نژاد عقیده‌اش را بیان می‌کند به درست یا به غلط بودن آن کاری ندارم، اگر کشورهایی مانند آمریکا و بریتانیا حق پیشرفت دارند چرا نباید کشوری مانند ایران هم حق پیشرفت داشته باشد. کشورهایی مانند چین و هند از فن‌آوری هسته‌ای برخوردارند چرا کشورهای مسلمان چنین حقی نداشته باشند.

آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه تهران قیام مردم مصر را طنین انقلاب اسلامی ایران دانسته و گفت که قیام کنونی، موج بیداری اسلامی است که در ارتباط با انقلاب اسلامی عظیم ایران است. این سخنان درباره خیزش اسلامی مردم مصر و تونس، در رسانه‌های جهانی و منطقه‌ای بازتاب گسترده‌ای داشت.

در پی جو خبری علیه سخنان خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه، منبع خبری نزدیک به سخنگوی این جمعیت اعلام کرده بود که اخوان‌المسلمین هنوز هیچ موضعگیری رسمی در باره خطبه‌های نماز جمعه رهبر ایران اتخاذ نکرده‌است. وی هم‌چنین از این‌که خبر وب‌سایت انگلیسی پایگاه اینترنتی اخوان المسلمین حامل ابعادی منفی یا در رد سخنان آیت الله خامنه‌ای باشد اظهار تعجب کرد. همین منبع هم روز شنبه از سخنان رهبر ایران قدردانی کرده بود و اظهار داشته بود: اخوان المسلمین موضوع موضعگیری درباره سخنان آیت الله خامنه‌ای را به زودی بررسی خواهد کرد.

العربیه هم در این رابطه عنوان داشته بود که بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌ها منتشر شده، اخوان المسلمین هیچ بیانیه‌ای در خصوص مواضع اخیر رهبر جمهوری اسلامی ایران صادر نکرده‌است.

هم‌چنین روز شنبه سخنگوی اخوان‌المسلمین در گفتگو با الجزیره تاکید کرد که خواستهٔ اخوان‌السملیمن برپایی یک حکومت دموکرات مدنی 'مبتنی بر اصول اسلامی' است و گفت: «خواسته امروز ما فقط به برکناری و سقوط دیکتاتوری حسنی مبارک نیست بلکه برپایی یک حکومت دموکرات مدنی و دارای پارلمان مستقل و قضای مستقل مبنی بر اصول و آموزه‌های اسلامی است.»

منابع

‎«‏قدردانی اخوان المسلمین مصر از بیانات مقام معظم رهبری». ‏العالم، ‏۱۸ بهمن ۸۸  ‎«‏گفت‌وگو با عضو ارشد اخوان‌المسلمین». ‏بی‌بی‌سی فارسی، ‏۱۸ بهمن ۸۸  ‎«‏اقامه نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی». ‏پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران، ‏۱۸ بهمن ۸۸  ‎«‏قدردانی جنبش اخوان المسلمین از سخنان رهبر انقلاب». ‏شبکه خبر، ‏۱۸ بهمن ۸۸  ‎«‏استقبال گسترده مردم مصر و کشورهای عربی از فایل صوتی سخنان رهبر انقلاب». ‏ایرنا، ‏۱۷ بهمن ۸۸  ‎«‏اخوان المسلمین تکذیب کرد». ‏خبرگزاری بین‌المللی نسیم‌آنلاین، ‏۱۶ بهمن ۸۸  ‎«‏گروه اخوان المسلمین در برابر سخنان رهبر ایران رسما سکوت کرده‌است». ‏العربیه، ‏۱۶ بهمن ۸۸  ‎«‏سخنگوی اخوان المسلمین: خواسته ما برپایی یک حکومت دموکرات مدنی 'مبتنی بر اصول اسلامی' است». ‏خبرگزاری بین‌الملی نسیم‌آنلاین، ‏۱۶ بهمن ۸۸