اعزام ناوشکن ایرانی به دریای سرخ و مدیترانه برای اولین بار

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۹، ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

در گفتگویی که با امیر دریادار غلامرضا خادم بی‌غم جانشین فرماندهٔ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، وی دربارهٔ اعزام ناوشکن ایرانی به مدیترانه و دریای سرخ این‌چنین بیان داشته که:

« در ماموریت‌های نیروی دریایی همیشه ۲ تا ۴ فروند ناو شرکت دارند که از این‌ها یک یا دو ناو، رزمی و یکی دیگر ناو پشتیبانی است. زیرسطحی‌‌ها هم به عنوان یک یگان رزمی تعریف شده و خودشان این توانایی را دارند تا در مسافت‌های مختلف به صورت مستقل عمل کرده و نیاز به پشتیبان رزمی نداشته باشند اما در ماموریت‌هایی که فاصله زیاد می‌شود، نیاز است که یگان‌های پشتیبان رزمی نیز آنها را همراهی کند. »

وی همچنین در رابطه با اعزام به مسافت‌های دور اینچنین بیان داشت:

« این اتفاق بزودی رخ خواهد داد و طبیعی است که اگر قرار باشد زیرسطحی‌ها را به مسافت دور بفرستیم حتما یگان پشتیبان رزمی هم اعزام خواهیم کرد. »

غلامرضا خادم بی‌غم در خصوص نحوه اعزام زیرسطحی‌ها به ماموریت های مختلف گفت: بسته به نیاز اطلاعاتی که داریم، این ماموریت‌ها طراحی و زیرسطحی‌ها را اعزام خواهیم کرد که حتماً یگان‌های همراه نیز با آنها خواهد‌بود مگر اینکه ماموریت‌ خاصی باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ماموریت‌های نیروی دریایی در منطقه گسترش پیدا کرده است، گفت: یگان‌های نیروی دریایی ارتش تا مدار ۱۰ درجه هم در شرق منطقه و هم در غرب که خلیج عدن و باب‌المندب است حضور دارند.

بی‌غم با بیان اینکه یک ناوگروه آموزشی-عملیاتی نیروی دریایی ارتش طی هفتهٔ جاری به این منطقه اعزام خواهد‌شد، ادامه داد:

« این ناوگروه ماموریت دارد علاوه بر آموزش عملی برای برخی از دانشجویان دانشگاه امام خمینی(ره)، بحث اشراف اطلاعاتی را نیز در منطقه دنبال کند و حتی این ناوگروه در این ماموریت وارد آب‌های دریای سرخ و پس از آن به دریای مدیترانه خواهد شد. »

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به ویژگی‌های مهم این ماموریت، تصریح کرد: در این ماموریت با توجه به عبور از کانال سوئز، مسیر بسیار خوبی پیش روی ناوگروه اعزامی خواهد‌بود و از طرف دیگر دانشجویان نیروی دریایی نیز مناطق جدیدی را تجربه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در این ماموریت اشراف اطلاعاتی خوبی نسبت به این مناطق پیدا خواهیم کرد، افزود: البته این یک ماموریت طولانی است و ممکن است تا سال آینده نیز به طول بینجامد.

منابع

‎«‏اعزام ناوشکن‌ ایرانی به دریای سرخ و مدیترانه برای اولین بار». ‏خبرگزاری فارس، ‏۸۹/۱۱/۰۳ ساعت ۱۲:۲۲