اعتراض شدید خزائی نماینده ایران به اقدام نیویورک در بستن حساب بانکی نمایندگی‌های بیش از یکصد کشور

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۴ دی ۱۳۸۹، ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

به گزارش از خبرگزاری ایرنا، به دنبال اعلام برخی بانکها از جمله چیس بانک یکی از بزرگترین بانکهای آمریکا مبنی بر بستن حساب نمایندگی کشورها نزد سازمان ملل متحد، سفرای کشورها نزد این سازمان، در جلسه ای که به منظور بررسی این موضوع تشکیل شده بود، به اقدام آمریکا که منجر به محدودیت در استفاده از خدمات بانکی در نیویورک گردیده، اعتراض کردند.

'محمد خزاعی' سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز پنجشنبه در ابتدای جلسه طی سخنانی دخالتهای مداوم و مقررات سختگیرانه نهادهای دولتی آمریکا و اقدامات غیر قانونی بانکها در بستن حسابهای نمایندگیها را مورد انتقاد جدی قرار داد. نماینده دائم کشورمان تاکید کرد: با توجه به مشکل پیش آمده این مسئولیت کشور میزبان است که به وظایف خود عمل کند، در غیر اینصورت اعتبار و صلاحیت دولت آمریکا به عنوان کشور میزبان بیش از پیش زیر سئوال می رود. وی تصریح کرد: اینگونه اقدام ها موید این نظر است که باید کشور دیگری میزبان سازمان ملل باشد تابتواند انجام وظیفه کند. خزاعی تبعات ناشی از توقف خدمات بانکی به نمایندگی های دیپلماتیک را در دو سطح مورد تحلیل قرار دادو گفت : در یک سطح توقف خدمات بانکی به نمایندگیها موجب خواهد شد که عملا نمایندگیها امکان هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند و این به معنای آن است که روند فعالیتهای سازمان ملل اعم از مجمع عمومی، کمیته‌ها و نهادهای وابسته دچار توقف خواهند شد.

وی در ادامه گفت: از سوی دیگر دولتها امکان پرداخت حق السهم های خود به سازمان ملل را نخواهند داشت و سازمان دچار مشکل جدی خواهد شد. خزاعی اظهار داشت: این امر نیز باعث می شود که سازمان ملل نتواند هزینه های جاری و عملیاتی خود در سراسر جهان را تامین کند. دو موضوع فوق عملا به معنای به خطر انداختن جدی موجودیت سازمان ملل خواهد بود.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: در واقع نگرانی جدی اعضای سازمان ملل علاوه بر مشکلات پیش آمده برای فعالیت های روزانه نمایندگی ها، مسئله موجودیت سازمان ملل و فعالیتهای آن است. بر این اساس لازم است هم دولت آمریکا در مقام دولت میزبان و هم دبیرکل سازمان ملل متحد به عنوان بالاترین مقام اداری سازمان ملل برای حل این معضل اقدام کنند.

خزاعی با اشاره به وجود بودجه قابل توجه سازمان ملل متحد در چیس بانک پیشنهاد کرد سازمان ملل نیز حسابهای خود را در آن بانک بسته و حسابهای خود را در بانکهای غیرآمریکائی یا بانک دیگری که آمادگی ارایه خدمات دارند ،متمرکز کند.

سفیر و نماینده دایم کشور ایران در سازمان ملل همچنین پیشنهاد کرد که در صورت عدم توفیق در یافتن بانک مناسبی برای ارایه خدمات بانکی به نمایندگی های دیپلماتیک، با ارایه تغییرات لازم در اساسنامه اتحادیه اعتباری سازمان ملل UNFCU، امکان ارائه خدمات بانکی از سوی این موسسه به نمایندگی های دیپلماتیک فراهم گردد.

بانک جی پی مورگان چیس که برای سالها اصلی ترین ارایه دهنده خدمات بانکی به سازمان ملل و نمایندگی های دیپلماتیک نزد سازمان ملل بوده است، بر اثر فشارها ی وارده از سوی دستگاههای نظارتی دولت آمریکا برای اطلاع از منابع مالی نمایندگیهای دیپلماتیک اعلام کرده است که ارایه خدمات بانکی به نمایندگی های دیپلماتیک را سی ام مارس (۱۱ فروردین) متوقف خواهد کرد.

برهمین اساس و متعاقب اعتراض و ابراز نگرانی کشورهای مختلف، نمایندگی آمریکا با برگزاری جلسه ای با حضور مقامات ارشد وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا تلاش کرد نگرانی کشورها را مرتفع شود و نشان دهد که بصورت جدی در صدد حل معضل و یافتن راه حل برای مشکل است اگرچه تاکید کردند که تاکنون به راه حل مشخصی دست نیافته اند.

منابع

‎«‏اعتراض شدید خزاعی به اقدام بی سابقه نیویورک در بستن حساب بانکی نمایندگیهای بیش از یکصد کشور». ‏خبرگزاری ایرنا، ‏۲۴/۱۰/۱۳۸۹  ‎«‏اقدام بانكهای آمریكایی به مسدود کردن حساب نمایندگیهای دیپلماتیک». ‏شبکه خبر، ‏۲۴ دی ۱۳۸۹