پرش به محتوا

اعتراض‌های جهانی نسبت به نظام بانکی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۰، ۱۶ اکتبر ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

اعتراضات جهانی نسبت به آن‌چه که «طمع نظام بانکی» خوانده شده‌، وارد دومین روزش شده است. این اعتراضات که از جنبش «وال‌استریت را اشغال کنید» در نیویورک آمریکا الهام گرفته‌است مشمول شهرهای بزرگ جهان حتی در مناطق غیراروپایی همچون فیلیپین، ژاپن، هنگ کنگ، تایوان و کره جنوبی شده‌است که در برخی از این شهرها با برخورد پلیس مواجه شده‌اند.


بر طبق گزارشی از سوی آسوشیتد پرس، شنبه، پانزدهم اکتبر هزاران نفر در میدان «تایمز» نیویورک دست به تجمع زده و شعارهایی بر ضد سامانه‌های بانکی آمریکا و نابرابری اقتصادی سر داده‌اند، این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که هم‌زمان نیروهای پلیس با لباس‌های ضد شورش و برخی سوار بر اسب در محل حضور داشتند.

پلیس نیویورک پس از بازداشت ۷۸ تن در روز شنبه، امروز (یک‌شنبه) ۱۴ نفر دیگر را به‌جرم نقض مقررات منع رفت‌وآمد در نیمه‌شب بازداشت کرد.

در شهر رم در ایتالیا در تظاهراتی هزاران نفری با خشونت‌هایی از سوی پلیس ایتالیا روبه‌رو شدند که در نتیجه‌اش حدود ۷۰ تن مجروح شدند. اعتراض‌ها و راهپیمایی‌های دیگری نیز در مادرید اسپانیا، لیسبون پرتغال، فرانکفورت آلمان و چندین شهر دیگر صورت گرفته‌است.


منابع