اسدالله عسگراولادی: نرخ ارز را دوبی تعیین می‌کند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۱، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، شامگاه یکشنبه با حضور در یک برنامه تلویزیونی، در پاسخ به سوال مجری برنامه گفت:

« صادرات تحصیلات آکادمیک نمی‌خواهد بلکه تجربه می‌خواهد. »

او در مورد وضعیت اقتصادی کنونی کشور گفت:

« من از اول زندگی بحران‌های زیادی دیده‌ام ولی این بحران‌هایی که اکنون در آن هستیم یکی از امتحانات خیلی سخت است و باید از آن عبور کنیم، من از مسئولین دولت خواهش می‌کنم که واقعاً به توصیه مقام معظم رهبری بیشتر عنایت داشته باشید. »

عسگر اولادی گفت:

« ما بعد از انقلاب پیشرفت‌های زیادی کردیم. آن زمان ما ۱۶ دانشگاه داشتیم ولی اکنون هزار و دویست دانشگاه با سه میلیون و هشتصد هزار دانشجو داریم. این خود پیشرفت است. ما اکنون در منطقه بعد از ترکیه، در زمینه علم و... دوم هستیم. »

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد:

« نرخ ارزِ ما را دوبی تعیین می‌کند، علت این است که وقتی بانک مرکزی ساعت هشت صبح نمی‌تواند تصمیم بگیرد چه کاری باید انجام دهد، آن‌ها ساعت یازده که تازه از خواب بیدار شده‌اند تصمیم می‌گیرند که نرخ دلار چقدر باید باشد. »
« باور کنید اولین معامله‌ای که در دوبی شروع می‌شود مربوط به معاملات بازار تهران است. »

وی افزود:

« ارز باید به نرخ ۱۶۰۰ تومان برگردد و ارز ۲۵۰۰ تومانی خیلی بد است و تبعات سوئی دارد، خواهش می‌کنم مسئولین بانک مرکزی با مردم صادق باشند. اگر یک هفته‌است که ارزی وارد بازار نمی‌کنید با صداقت بگویید چرا این کار را می‌کنید. با صداقت به مردم بگویید که ذخایر ما و صندوق ذخیره ما پر است ولی از آن استفاده نمی‌کنیم، ما هر روز به نحوی تهدید می‌شویم و باید این ذخایر را برای روز مبادا بگذاریم. »

وی که مسئول صادرات اتاق بازرگانی ایران است با توصیه به صرفه جویی گفت:

« ما باید صرفه جویی کنیم، از خانم‌ها خواهش می‌کنم به سمت صرفه جویی پیش بروند. »
« ما به غیر از سفرهای زیارتی چه نیازی به سفرهای خارجی دیگر داریم و یا اینکه هر هفته یک نمونه لباس بگیریم. »

اسدالله عسگراولادی در پاسخ به سوال مرتضی حیدری مجری برنامه که شما رئیس اتاق ایران و چین هستید چرا می‌گذارید کالاهای نامرغوب و به قول معروف بنجل چینی وارد بازار شوند؟ گفت:

« متأسفانه این‌گونه کالاها را قاچاق وارد ایران می‌کنند. »منابع