استعفای نخست‌وزیر تونس و تعیین نخست‌وزیر جدید توسط رئیس‌جمهور

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۹، ۲۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

پس از ناآرامی‌های روز شنبه، محمد الغنوشی نخست‌وزیر تونس از سمت خود کناره‌گیری کرد. در پی این استعفا، مقام نخست‌وزیری توسط رئیس‌جمهور به قائد سبسی سپرده شد.

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات روز شنبه (۷ اسفند) و درگیری بین مخالفان دولت و نیروهای ضدشورش و پلیس، سه تن از معترضان کشته شدند و ده‌ها نفر زخمی شدند. این ناآرامی‌ها باعث شد محمد الغنوشی روز یکشنبه (۸ اسفند) از سمت خود کناره‌گیری کند. وی در یک نشست خبری گفت «آمادگی ندارم تا شخصی باشم که تصمیماتم موجب کشته شدن غیرنظامیان شود». کناره‌گیری الغنوشی از اصلی‌ترین خواسته‌های معترضان بود.

الغنوشی با اشاره به اینکه تلاش‌های وسیعی برای به شکست کشاندن اقدامات دولت وجود دارد، استعفای خود را اعلام کرد. او گفت: «من از زیر بار مسؤولیت شانه خالی نمی‌کنم؛ بلکه راه را برای انتصاب نخست‌وزیر جدید باز می‌کنم.» وی افزود: «من با استعفای خود به تونس، انقلاب و آینده این کشور خدمت می‌کنم.»

در پی این استعفا، فواد المبرع، رئیس‌جمهوری تونس، قائد سبسی را به عنوان نخست‌وزیر این کشور تعیین کرد. وی ضمن اشاره به کارنامهٔ مثبت سبسی، از مردم خواست تا به وی اعتماد کرده و با او همکاری کنند.

قائد سبسی متولد ۲۶ نوامبر ۱۹۲۶ است و دانش‌آموختهٔ رشتهٔ حقوق از فرانسه است. او پیش از کودتای زین‌العابدین بن علی در ۱۹۷۸، برای مدتی در دوران حکومت حبیب بورقیبه، وزیر امور خارجه تونس بوده‌است. وی همچنین در میان سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۹۱ میلادی در سمت‌های مختلفی همچون نمایندگی و ریاست پارلمان فعالیت کرده‌است.


منابع