ازسرگیری اعتصاب‌ها در فرانسه

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۱۵ آبان ۱۳۸۹، ۶ نوامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

موج گسترده اعتصاب‌ها و اعتراض‌های سراسری علیه طرح سارکوزی رئیس جمهور فرانسه مبنی بر افزایش سن بازنشستگی همچنان در فرانسه ادامه دارد.

قرار است تظاهرات جدیدی در اعتراض به این طرح امروز در بسیاری از شهرهای فرانسه برگزار شود و کنفدراسیون بین المللی کار فرانسه امیدوار است پس از تظاهرات امروز، تظاهرات گسترده دیگری را در هفته آینده سازماندهی و برگزار کند.

این در حالی است که در ادامه اعتصابات در فرانسه کارمندان خطوط هوایی فرانسه از روز پنج شنبه در اعتصابی 5 روزه به سر می‌برند .

چهار اتحادیه صنفی در این اعتصاب شرکت دارند و همزمان کارمندان فرودگاه شارل دوگل پاریس کارمندان فرودگاه‌های نانتر؛ تولوز و بوردو نیز اعتصاب کرده‌اند.

در پی اعتصاب کارمندان فرودگاه شارل دوگل پاریس، یکی از ترمینال‌های این فرودگاه به روی مسافران بسته شد.

شش اتحادیه صنفی در فرانسه از کارمندان فرودگاه‌ها و خطوط هوایی این کشور خواسته‌اند تا در اعتراض به لایحه اصلاح قانون بازنشستگی دولت سارکوزی اعتصاب کنند.

همچنین انجمن ملی خلبانان خطوط هوایی و اتحادیه مهمان داران هواپیما در فرانسه نیز از روز جمعه راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز برپا کردند که این تظاهرات چهار روز ادامه دارد.

این چندمین تظاهرات گسترده سراسری در فرانسه علیه اصلاح طرح بازنشستگی است.

در دو تظاهرات گسترده دیگر دوازدهم اکتبر (بیستم مهر) و نوزدهم اکتبر (بیست و هفتم مهر) نیز مردم حضور میلیونی داشتند.

در آخرین اعتراض گسترده، هفتم آبان ، دو میلیون فرانسوی با آمدن به خیابان‌ها به طرح اصلاح قانون بازنشستگی دولت فرانسه اعتراض کردند.

اتحادیه‌های کارگری و کارمندی فرانسه می‌گویند همچنان مصمم به ادامه تظاهرات و اعتصابات خود تا متقاعد کردن دولت نسبت به انصراف از لایحه نظام بازنشستگی هستند.

باوجود هفته‌ها اعتراض و اعتصاب‌های گسترده در سراسر فرانسه پارلمان این کشور چند روز پیش لایحه نیکلا سارکوزی رئیس جمهور این کشور را در مورد اصلاح قانون بازنشستگی تصویب کرد.

این اصلاحات پس از تجدید نظر در شورای قانون اساسی فرانسه در اواسط ماه نوامبر (اواخر آبان) به قانون تبدیل و از اواسط سال آینده میلادی اجرایی خواهد شد.

دامنه اعتراض و اعتصاب مردم فرانسه به حدی گسترده بوده‌است که مقامات این کشور از جمله کریستین لاگارد وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرده‌است، در اثر این اعتراضات، روزانه 400 میلیون یورو به این کشور زیان وارد می‌شود.

بر اساس قانون جدید، حداقل سن بازنشستگی از 60 سال به 62 سال و سن بازنشستگی از مشاغل دولتی با حقوق کامل از 65 سال به 67 سال افزایش می‌یابد.

دولت سارکوزی نیز بر اجرای این قانون با هدف کاهش کسری ناشی از پرداخت مستمری‌های بازنشستگی در فرانسه تاکید کرده‌است.

منابع

‎«‏ازسرگیری اعتصاب ها در فرانسه از امروز». ‏شبکه خبر، ‏6 نوامبر ۲۰۱۰