پرش به محتوا

ارتش کره شمالی به سوی یک جزیره در کره جنوبی آتش گشود

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۲ آذر ۱۳۸۹، ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

کره شمالی سه شنبه ۲۳ نوامبر، جزیره یون پیونگ متعلق به کره جنوبی را گلوله باران کرد. این رویداد در سالهای اخیر و تاریخ پر از فراز و نشیب دو کشور بی سابقه توصیف شده‌است.

بدنبال حمله کره شمالی، کره جنوبی مقابله به مثل کرده و متقابلا به سوی کره شمالی آتش گشود. در حمله کره شمالی و گلوله باران جزیره یون پیونگ یک نفر از نیروی دریائی کره جنوبی کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند که حال ۳ نفر از آنها وخیم توصیف شده‌است.

گزارش شده که حداقل ۲۰۰ گلوله توپ توسط کره شمالی به جزیره یون پیونگ شلیک شده‌است.

جزیره یون پیونگ، که در ۱۲۰ کیلومتری غرب سئول پایتخت کره جنوبی قرار دارد ودر ۱۲ کیلو متری مرز آبی کره شمالی است، در دریای زرد واقع شده است.

این جزیره کمی بیش از هزار نفر سکنه دارد و به دلیل پر رونق بودن صنعت ماهیگیری در آن، همیشه موضوع تنش و در گیری بین دو کره بوده است. کره جنوبی یک پایگاه نظامی ۱۰۰۰ نفری در این جزیره مستقر کرده است.

بگفته شاهدان عینی، بدنبال حمله کره شمالی دهها خانه در این جزیره کره جنوبی در آتش سوخته و برق سراسری جزیره نیز قطع شده‌است.

ارتش کره جنوبی به حالت آماده باش در آمده‌است.

کره جنوبی، حملات سنگین توپخانه کشور همسایه را محکوم کرده و از اقدامات جدی در قبال آن سخن گفته است. رئیس جمهور کره جنوبی لی میونگ بک، گفت که شلیک توپخانه به روی غیر نظامیان کشور ما غیر قابل بخشش است.

به گزارش تلویزیون دولتی کره جنوبی، مردم غافلگیرشده ساکن این جزیره، از خانه های خود می گریختند و وحشتزده از حملات و آتش ناشی از آن در جستجوی پناهگاه بودند. این گلوله باران تا یک ساعت ادامه داشت.

در همین حال دولت کره شمالی، می گوید که این حملات تنها پاسخی به اقدامات تجاوز گرانه کره جنوبی بوده است. دولت چین طرفین را به آرامش دعوت کرده است.

پس از این حمله، دولت کره جنوبی اقدام به کمک رسانی به ساکنان جزیره و تخلیه بخشی از جمعیت آن کرده است.


منابع

جستجو در ویکی‌پدیا ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ مناقشه بین دو کره (۲۰۱۰) دارد.