پرش به محتوا

ادامه افزایش قیمت نفت در پی تحولات لیبی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۸۹، ۲۴ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

به دنبال کاهش تولید نفت لیبی در پی ناآرامی‌های سیاسی این کشور، قیمت نفت در بازارهای جهانی باز هم افزایش یافت تا جایی که بهای هر بشکه نفت خام برنت روز پنجشنبه نزدیک به ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید و هر بشکه نفت خام شیرین نیویورک نیز از مرز ۱۰۳ دلار گذشت.

دولت آلمان اعلام کرده بود که ناآرامی‌های لیبی، تاثیری بر تامین نفت این کشور نخواهد گذاشت. آلمان حدود ۷٫۵ درصد از نفت خود را از لیبی وارد می‌کند. همچنین فرانسه نیز اعلام کرده بود که در صورت توقف صادرات نفت لیبی، این کشور از ذخایر استراتژیک خود استفاده خواهد کرد. فرانسه نیز حدود ۱۵ درصد از نفت خود را از لیبی وارد می‌کند.

از سوی دیگر ناآرامی‌های لیبی، ادامهٔ فعالیت بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان بریتیش‌پترولیوم را مورد تهدید قرار داد. این شرکت در سال ۲۰۰۷ قراردادی به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار به منظور اکتشاف و تولید نفت لیبی امضا کرد. همچنین شرکت نفتی توتال فرانسه فعالیت خود در لیبی را متوقف کرد. شرکت‌های نفتی انی ایتالیا و رپسول اسپانیا نیز پیش از توتال فعالیت خود را به حالت تعویق در آوردند. گروه نفت و گاز اتریشی OMV نیز از کاهش تولید نفت خود در لیبی خبر داد.

در همین حال، در پی کاهش تولید نفت لیبی، عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت به‌منظور جبران این کاهش اعلام آمادگی کرد.

کشور لیبی از اعضای سازمان صادرکنندگان نفت اوپک است و روزانه ۱٫۶ میلیون بشکه تولید نفت دارد. بیش از ۷۵ درصد از نفت تولیدی لیبی به اروپا صادر می‌شود که ۳۲ درصد آن به ایتالیا، ۱۵ درصد به آلمان، ۱۰ درصد به فرانسه و چین و ۵ درصد نیز به آمریکا صادر می‌شود.


منابع