اخراج سفیر اسرائیل از سوی ترکیه

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۱۱ شهریور ۱۳۹۰، ۲ سپتامبر ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


پس از انتشار جزئیات تحقیق یک هیئت سازمان ملل متحد در مورد حملهٔ مرگبار سربازان اسرائیلی به کاروان دریایی‌ای که به‌سوی غزه در حرکت بود و همچنین عدم پوزش‌خواهی اسرائیل، دولت ترکیه سفیر اسرائیل را اخراج کرد.

مقامات ترکیه‌ای مچنین خبر از تعلیق کلیهٔ توافق‌های نظامی با اسرائیل دادند. احمد داوداغلو، وزیر امور خارجهٔ ترکیه مهم‌ترین قدم‌های ترکیه بر ضد اسرائیل را اخراج سفیر این کشور، کاهش سطح روابط دیپلماتیک و نظامی و علاوه بر این اتخاذ تدابیر دفاعی ضروری برای پشتیبانی از کشتی‌هائی که در دریای مدیترانه در سواحل ترکیه تردد می‌کنند.

آقای دواداغلو تأکید کرد که در صورت امتداد این عدم پوزش‌خواهی از سوی اسرائیل، تحریم اسرائیل می‌تواند به‌صورت جدی در دستور کار ترکیه قرار گیرد. پیش‌تر تهیه‌کنندگان این گزارش سازمان ملل از اسرائیل خواسته بودند غرامت بپردازد، اما رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه این را ناکافی و تنها عذرخواهی رسمی اسرائیل و پرداخت غرامت و همچنین پایان حصر دریائی غزه مورد قبول دانسته‌بود.

بر طبق این تصمیم، سفیر اسرائیل و معاونش باید خاک ترکیه را تا ۷ سپتامبر ترک کنند.

سال گذشته، در پی حملهٔ نیروهای اسرائیل به کشتی مرمره وابسته به یک سازمان بشردوست ترکیه‌ای، ۹ شهروند ترکیه‌ای کشته و عده‌ای دیگر نیز مجروح شدند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات اسرائیلی هنوز به این اقدامات ترکیه و گزارش سازمان ملل متحد واکنشی نشان نداده‌اند.
منابع