احمدی‌نژاد در مجلس: به‌نظر شما می‌شود با زدن یک شاسی فوق لیسانس شد؟

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۰، ۱۳ مارس ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


صبح چهارشنبه و پس از کش و قوس فراوانی که در زمینه طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد پیش آمده بود و علیرغم تلاش حامیان وی برای لغو طرح سوال، احمدی‌نژاد در مجلس حاضر شد، اما ضمن نپذیرفتن و رد انتقادات مطرح شده توسط نمایندگان به خود و عملکرد دولت، برخی سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را با لحنی تمسخرآمیز پاسخ داد.

سوالات ۷۹ نماینده مجلس از رئیس‌جمهور در ۱۰ محور چون: عدم پرداخت تسهیلات ارزی به متروی تهران، ضعف مدیریتی دولت در کنترل اقتصاد کشور، ادعای ایجاد ۱۶۰۰۰۰۰ فرصت شغلی و تحقق آن، خانه‌نشینی ۱۱ روزه رئیس‌جمهور، دلیل گفتن عبارت مجلس در راس امور نیست، تاخیر درتشکیل و معرفی وزیر و وزارت خانه ورزش و جوانان، نحوه هزینه کرد نامشخص هزار و پانصد میلیارد تومان از بودجه فرهنگی، نحوه عزل منوچهر متکی از وزارت امور خارجه، اظهار نظر درباره طرح و قانون عفاف و حجاب و مکتب ایرانی و سعی در ترویج آن طرح شده بود.

اما احمدی‌نژاد ضمن دفاع از عملکرد دولت و رد انتقادات وارده از سوی نمایندگان با اظهار اینکه این یک شوخی است به شرط دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس برای کاندیداتوری نهمین دوره انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت:

« که عصبانی نشوید؛ به نظر شما می‌شود با فشار دادن یک "شاسی" فوق لیسانس شد. آئین نامه داخلی مجلس برای اداره داخلی مجلس است، می‌شود در آئین نامه برای دولت و سایر قوا تعیین تکلیف کرد به نظر من که نمی‌شود. »

این سخن وی با انتقادات نمایندگان همراه شد و علی لاریجانی در پاسخ به این سخن وی گفت:

« جایگاه استفاده از کلماتی مانند «شاسی و ماسی» در مجلس نیست. »

محمد خباز نماینده کاشمر نیز با انتقاد از رئیس‌جمهور که «طراح سوال با زدن شاسی فوق لیسانس گرفته» گفت:

« طراح سوال آقای دکتر مطهری هستند که مدرک دکترا دارند این چه حرفی است که رئیس‌جمهور می‌زند؟ »

محمود احمدی‌نژاد در جایی دیگر با تمسخر سوالات نمایندگان و در پایان سخنانش در مورد پاسخ‌های خود به این سوالات گفت:

« اگر با ما مشورت می‌کردید حتما سوال‌های بهتری می‌توانستید طرح کنید. انصاف داشته باشید حالا که می‌خواهید نمره دهید نمره بالایی بدهید چرا که من خوب پاسخ دادم و حتی اضافه هم نوشتم و اگر کمتر از ۲۰ بدهید بی‌معرفتی و نامردی است. »

به نقل از خبرگزاری هم نمایندگان مجلس و هم احمدی‌نژاد از لحن بعضی سخنان یکدیگر ناراضی بودند و نمایندگان در تذکرات خود برخی به اصطلاح شوخی‌های رئیس‌جمهور را توهین به مجلس تلقی کرده و احمدی‌نژاد نیز با بیان اینکه «توهین به رئیس جمهور عین شجاعت نیست.» از برخی سخنان نمایندگان انتقاد کرد.

بنا به آمار منتشره بانک مرکزی از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۵ ایران در حدود ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد از محل فروش نفت داشته اما با این حال احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال نمایندگان در رابطه با عدم تخصیص بودجه و وام به متروی تهران ضمن ادعای اینکه دولت وی بیشترین کمک را به شهرداری‌ها نسبت به دولت‌های قبل کرده، مجلس را به تحقیق از خرج‌کرد بودجه توسط شهرداری‌ها فراخوانده و اظهار داشت:

« در حساب ذخیره ارزی اصلاً پولی نمانده‌است که برای تجهیز و گسترش متروی تهران استفاده شود. »

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال درباره آمار اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی و همچنین رشد اقتصادی ضمن صحیح دانستن آمار خود در این رابطه مدعی گردیده براساس گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران آمار خود را ارائه داده و این میزان فرصت شغلی فراهم شده و این رشد اقتصادی رخ داده‌است.

وی همچنین در رابطه با ماجرای عزل و نصب حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و خانه نشینی ۱۱ روزه خود ضمن طعنه زدن به این قضیه گفت:

« این هم از آن حرف‌هاست. احمدی‌نژاد و خانه نشینی و استراحت. اکثر افراد می‌گویند یه کم استراحت کن و به خودت برس. مطمئن باشید که‌این وصله‌ها به دولت نمی‌چسبد و من همواره سعی کردم با یک ادبیات صحیح و منطقی و درست در خصوص ولایت تعریف کنم. »

محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال نمایندگان در رابطه با اظهار نظرهای خود در رابطه با طرح عفاف و حجاب، ضمن انتقاد از برخورد انتظامی و قهری با مسائل فرهنگی، سخنان جالبی را در این زمینه مطرح کرد:

« کار فرهنگی با برخورد و بگیر و ببند نمی‌شود. ما می‌گوییم به دختران و پسران گیر سه‌پیچ ندهید، والا این‌ها بچه‌های خودمان هستند و همین جوانان جنگ و انقلاب را اداره کردند. می‌گوییم با ملت اینطور برخورد نکنید و سخت نگیرید اما اگر کسی بخواهد به طور سازمان‌یافته کاری کند، مسئول قوه قضائیه‌است و نیاز به برخورد عمومی نداشته و نیاز به حکم قاضی دارد. »

وی در همین رابطه به برخورد و تغییر منش صدا و سیما در ایام انتخابات و تظاهرات‌های سیاسی اشاره کرد و گفت:

« نمی‌توان هر وقت که انتخابات و ۲۲ بهمن و... است دوربین را ببریم جلو و روی بعضی چهره‌ها زوم کنیم و وقتی که گذشت همان‌ها را یقه‌شان را بگیریم، چرا که این‌ها تناقض است و تناقض روزی کار دستمان می‌دهد. »

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در مجلس علت تورم موجود را ناشی از طرح هدفمندی یارانه‌ها ندانست و اعلام داشت دلیل آن را در زمانی دیگر افشا خواهد کرد.

خبرگزاری‌ها از تجمع و ایجاد درگیری بین حامیان و مخالفان محمود احمدی‌نژاد در مقابل مجلس در صبح امروز خبر داده‌اند که منجر به دخالت یگان ویژه و درگیری بین طرفین شده‌است.


منابع