احمدی‌نژاد: دولت از همهٔ فعالیت‌های تحقیقاتی برای تبدیل کشور به یک مرجع علمی حمایت می‌کند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سه‌شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۰، ۱۷ ژانویه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


هفدهمین جشنوارهٔ پژوهشی علوم پزشکی رازی در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگذار شد. در جشنواره پژوهشگران و افراد برتر را تقدیر کردند.

محمود احمدی‌نژاد گفت:

« می‌توانیم به سرعت به مرجع علمی در جهان تبدیل شویم در این راستا دولت به طور کامل از کلیهٔ اقدامات و فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی حمایت خواهد کرد. »

رییس‌جمهوری گفت:

« سرعت حرکت علمی در کشور بسیار مناسب است ولی با این وجود ظرفیت علمی، استعدادها و توانمندی‌های موجود در کشور بیش از این‌هاست که باید به آن پرداخته شود. »

او تاکید کرد که به مسئلهٔ غذا و تغذیه اهمیت ویژه دهند و افزود:

« شاید تا ده سال گذشته افراد زیادی از کشور برای درمان به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کردند اما امروز تقریبا در نقطهٔ صفر قرار داریم و حتی در برخی از بخش‌ها نیز برای درمان از سایر کشورها میهمان می‌پذیریم که این اتفاق مبارکی است. »

او گفت دو-سه سال پیش بیست‌وپنج تا سی‌هزار نفر برای درمان به ایران آمده‌اند و سفر درمانی به ایران علمی و فرهنگی نیز است.

رییس‌جمهوری گفت

« وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باید جوری برنامه ریزد که در دنیا اول شویم و از همه در این زمینه جلوتر باشیم. »

وی افزود می‌توانیم مرجع جهانی در زمینهٔ‌درمان شویم.

احمدی‌نژاد با بیان این که بیماری‌ها پیچیده‌تر می‌شود و داروهای نوترکیب به‌ویژه برای بیماری‌های بی‌درمان نیاز است گفت:

« امروز عزم و همت بالایی در بخش پزشکی کشور جاری است و باید به جایگاهی برسیم که بیماری‌هایی وجود نداشته‌باشد که راه درمان آن را در اختیار نداشته باشیم. »

او وعدهٔ افزایش بودجه داد:

« دولت در راستای حمایت از طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی بودجهٔ وزارت بهداشت را که ده درصد بودجه‌های تحقیقاتی به آن تعلق می‌گیرد را به گونه‌ای افزایش می‌دهد تا ۲۰ درصد بودجه‌های تحقیقاتی کشور به این وزارتخانه اختصاص یابد. »


رییس‌جمهوری گفت:

« مطمئن ام در برنامه‌ای پنج‌ساله می‌توانیم قطب درمان و داروی منطقه خاورمیانه شویم و دور از دسترس نیست. »

او گفت :

« هنگامی که غربیان چیزی نداشتند بسیاری چیزها دست ما بوده‌است ولی در دورانی فرمانروایان بد کشور را عقب انداختند ولی هنوز دانش بشر نامحدود است و در نقطهٔ صفر ایم و باید کوشیم قطب علمی دنیا گردیم.تجربه نشان داده هر جا عزم راسخ و تصمیم استواری وجود داشته باشد، موفقیتی به دنبال آن به وجود می‌آید. »

وی مکتب کنونی پزشکی جهان را بر مبناهای خاصی ساخته‌اند و همه‌چیز بر اساس همین‌ها است؛ ولی باید خودمان را به مکتبی خاص محدود نکنیم و در مکتب‌های دیگر نیز رشته‌هایی هست از جمله پزشکی سنتی ایران و باید باید خودمان را ازشان محدود نکنیم.

او گفت مبانی بسیاری دستاوردهایی که امروزه در دنیا تاثیر روان در جسم مطرح است را در پزشکی سنتی خودمان داریم گفت:

« وزارت بهداشت باید بخش خاصی را به طب سنتی ایرانی-اسلامی اختصاص دهد و دانشمندان و استادان ما در دانشگاه‌ها همزمان با نوآوری‌هایی که در علم پزشکی دنیا به وجود می‌آید باید به داشته‌های خودمان نیز اهمیت دهند و با حفظ ویژگی‌های مثبت مکتب پزشکی-جهانی برای طب سنتی خودمان نیز نظام مجزایی در نظر بگیرند. »

وی گفت در نگاه مادی حاکم سعادت آدمی یعنی بهره‌مندی بیشتر از چیزهای مادی و بالندگی هر کس این استو معیار ارزیابی‌ها است ولی دیدگاه فرهنگ ما بر این باور است که سرافرازی و کمال هر کس در خدمت به دیگران و گذشت از منفعت‌های شخصی برای ایشان است.

احمدی‌نژاد گفت در نگاه ما پزشکی باید بازرگانی و تجارت نشود که در ایران و اسلام نیز نیست و باید در نظام پزشکی نیز این را بپایند.

او اشاره به بیماری‌سازی کرد و گفت غربیان چنین می‌کنند. او ویروس اچ‌آی‌وی را نیز گردن غرب انداخت و گفت چنین می‌کنند تا آفریقا و ملت‌ها را غارت کنند و داروهایشان را بفروشند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه فرهنگ ملت ایران نسبت به سایر نقاط جهان تفاوت‌های بسیاری می‌کند، گفت :

« در تاریخ ما قهرمانان و اسطوره‌ها کسانی هستند که بیشتر به جامعه خدمت کرده و خود را فدای کشور و ملت کردند و پاک و خدمتگزار بودند. »

او پس از توضیحاتی در پایان گفت:

« باور دارم که ایران می تواند بر بام جهان بنشیند و پرچمدار حیات طیبه و زندگی سعادتمند و علم و عمل صالح برای بشریت باشد. »


منابع[ویرایش]