احتمال ۵ برابرشدن قیمت گاز خودروها

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۸ آبان ۱۳۸۹، ۳۰ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

آرمان: فرمول قیمت گذاری CNG بر مبنای قیمت بنزین در سال اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در کارگروه‌های تخصصی دولت نهایی شده است.

از ابتدای سال‌جاری با کاهش سهمیه ماهانه خودروهای شخصی به ۶۰ لیتر و احتمال آزادسازی یارانه این فرآورده نفتی، استقبال عمومی برای استفاده از CNG به عنوان سوخت جایگزین بنزین در سطح کشور افزایش یافته است. بر این اساس در این مدت به طور متوسط روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی (معادل ۱۲ تا ۱۳ میلیون لیتر بنزین) در ناوگان حمل و نقل مصرف شده که منجر به افزایش سهم CNG در سبد سوخت خودروها به حدود ۲۰ درصد شده است.

به دنبال تصمیمات گرفته شده در سطح کلان دولت، قیمت تمامی حامل‌های انرژی همچون بنزین و گازوئیل با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به طور همزمان افزایش می‌یابد که این تغییر نرخ CNG را هم در بر می‌گیرد.

پیگیری‌های نشان می‌دهد که تاکنون فرمول قیمت گذاری CNG در کارگروه‌های تخصصی دولت با مشارکت وزارت نفت و برخی از دستگاه‌های مرتبط نهایی شده است که به زودی این فرمول جدید نرخ گذاری CNG در هیات دولت تصویب و ابلاغ می‌شود.

بر این اساس، قیمت این حامل انرژی باید معادل ۶۰ تا ۶۵ درصد قیمت تمام شده بنزین در سال اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش می‌یابد که این فرمول مورد تایید همه دستگاه‌های مرتبط هم قرار گرفته است.در حال حاضر هر متر مکعب CNG در جایگاه‌های کشور با قیمت ۸۰ ریال توسط شرکت ملی گاز به جایگاه داران فروخته می‌شود که در نهایت هر متر مکعب گاز با قیمت ۴۰۰ ریال به خودروهای دوگانه سوز عرضه می‌شود.

در این صورت اگر ۴۰۰ تومان را قیمت نهایی بنزین در سال اول آزادسازی یارانه‌ها در نظر بگیریم قیمت CNG با افزایشی حدود پنج برابری به بیش از ۲۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب افزایش می‌یابد.

در همین حال، محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت در روزهای اخیر با اشاره به افزایش بیش از ۲ برابری قیمت CNG همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در جمع خبرنگاران گفته است: با آزاد سازی یارانه گاز هر متر مکعب CNG بیش از ۸۰ تومان به خودروهای دوگانه سوز عرضه می‌شود. این عضو کابینه دولت همچنین تعیین فرمول قیمت گذاری CNG معادل ۶۰ تا ۶۵ درصد قیمت تمام شده بنزین در سال اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها رامطلوب ارزیابی کرد.

علیرضا ضیغمی معاون، وزیر نفت هم پیشتر یکی از عوامل حوادث خودروهای غیرمجاز دوگانه سوز را ارزان بودن قیمت هر متر مکعب CNG عنوان کرده گفته بود: با توجه به پایین بودن قیمت گاز نسبت به بنزین، میزان تبدیل غیرمجاز و خارج از استاندارد خودروهای بنزینی به گازسوز افزایش یافته است.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی یکی از راهکارهای مقابه با پدیده توسعه تبدیل غیرمجاز خودروهای دوگانه سوز را متعادل سازی قیمت بنزین و CNG عنوان کرده و اظهار کرده بود: در کنار ایجاد تعادل قیمتی، باید سبد سوخت خودروهای ایرانی متنوع تر شود.

اردشیر دادرس رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG هم اخیرا با اشاره به احتمال افزایش ۵ برابری قیمت هر متر مکعب سی.ان.جی، از مبنا قراردادن بنزین برای افزایش قیمت این حامل انرژی خبر داد و گفت: تاکنون هیچ کدام از سناریوهای افزایش قیمت CNG نهایی نشده است.

وی با اعلام اینکه پیش بینی می‌شود افزایش قیمت این حامل انرژی به صورت شناور و متناسب با قیمت بنزین افزایش یابد، بیان کرده است: در یکی از سناریوهای ارائه شده برای افزایش بهای گاز طبیعی تمامی هزینه‌های جایگاه داری شامل بهره برداری، تعمیر، نگهداری، بیمه و مسئولیت بازرسی دوره ای تمامی چرخه CNG دیده شده است.

به گفته دادرس اگر قیمت فوب خلیج فارس مبنای افزایش قیمت بنزین قرار گیرد با قیمت‌های فعلی بهای CNG تا سقف ۲۲۵ تا ۲۵۰ تومان افزایش می‌یابد.

منابع

‎«‏احتمال ۵ برابر‌شدن‌قیمت‌گاز‌خودروها». ‏«پایگاه اینترنتی تابناک»، ‏: ۰۸ آبان ۱۳۸۹