پرش به محتوا

احتمال بروز بحران سوخت زمستانی در ایران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۸۹، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.
پس از اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها در ایران، قیمت گاز طبیعی افزایش یافت

میزان مصرف گاز طبیعی در ایران با تولید این گاز برابر شد. کاهش شدید دمای هوا در ایران و در طی روزهای گذشته باعث شده تا برای نخستین بار رکورد مصرف روزانه ۵۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در کشور ثبت شود. این در حالی است که ظرفیت تولید این محصول در پالایشگاه‌های کل کشور دقیقا برابر همین رقم می‌باشد. از این میزان گاز بین ۳۶۰ تا ۳۸۰ میلیون مترمکعب تنها صرف مصارف خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده شده‌است.

مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد در آخرین نشست خبری خود به مصرف کنندگان ایرانی هشدار داد که باید در میزان مصرف خود صرفه‌جویی کنند. این در حالی است که هواشناسی ایران پیش‌بینی کرده‌است که در روزهای آینده دمای هوا در نقاط مختلف کشور باز هم سردتر می‌شود. این امر باعث افزایش مصرف گاز خواهد شد. احتمال می‌رود با سرمای شدیدتر، مصرف از تولید بیشتر شود.

گفتنی است پس از اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها قیمت گاز طبیعی از متر مکعبی ۱۳ تومان به ۷۰ تومان افزایش یافت. ولی این افزایش هنوز نتوانسته‌است تاثیری محسوس بر میزان مصرف این محصول داشته باشد.

منابع

‎«‏تاکید مسئولان وزارت نفت بر رعایت الگوی مصرف انرژی». ‏خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، ‏دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹  ‎«‏ایران در آستانه بحران سوخت زمستانی». ‏دویچه وله، ‏دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹