اتحادیه اروپا کمک مالی به یونان را به تعویق انداخت

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰، ۲۰ ژوئن ۲۰۱۱، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.


وزیران اقتصاد کشورهای حوزهٔ یورو اظهار دارند که کمک‌های مالی و اقتصادی بیش‌تر به یونان فقط زمانی ممکن خواهد بود که دولت یونان دور جدیدی از سیاست‌های ریاضت اقتصادی را در این کشور انجام دهد.

چندی پیش یونان از کشورهای حوزهٔ یورو درخواستی مبنی بر کمک‌های مالی و اقتصادی بیش‌تر کرده و خواستار کمک ۱۲ میلیارد یورویی این کشورها شد.

اما حالا وزیران اقتصاد حوزهٔ یورو می‌گویند این پول را زمانی می‌پردازند و در اختیار یونان قرار می‌دهند که این کشور در اعمال سیاست‌های ریاضت اقتصادی در بخش‌های دولتی و عمومی موفق شود.


نشر این خبر افت شاخص‌ها در بازارهای سهام اروپایی را به‌دنبال داشت و همچنین ارزش یورو را تاحدودی کاهش پیدا کرد.


هم‌اکنون سرنوشت این کمک مالی ۱۲ میلیارد یورویی به یونان و بستهٔ مالی دیگری به ارزش ۱۶۰ میلیارد مشخص نیست، قرار است روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم ژوئن دولت این کشور (یونان) بار دیگر از پارلمان رأی اعتماد گیرد.

دیروز نیز در روبروی پارلمان این کشور اعتراضات خشونت‌آمیزی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی و مالی انجام گرفت، از همین رو ناظران معتقد هستند که هیچ‌گونه تضمین و ضمانتی وجود ندارد که یونان بتواند وام یادشده را از کشورهای اروپایی حوزهٔ یوره بگیرد.


پیش‌شرط کشورهای اروپایی حوزهٔ یورو برای دادن وام نو به یونان، ایجاد تغییرات و اصلاحاتی در اقتصاد این کشور است که بنا بر صرفه جویی ۲۸ میلیارد یورویی در هزینهٔ بخش‌های دولتی یونان است.


منبع

‎«‏اتحادیه اروپا کمک مالی به یونان را به تعویق انداخت». ‏بی‌بی‌سی فارسی، ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۱