پرش به محتوا

آمریکا قطعنامهٔ شورای امنیت دربارهٔ شهرک‌سازی اسرائیل را وتو کرد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۹، ۱۹ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

آمریکا قطعنامهٔ پیشنهادی شورای امنیت بر علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل را وتو کرد.

این در حالی بود که تمام اعضا به جز آمریکا، شامل ۱۴ عضو دائم و غیردائم شورای امنیت سازمان ملل، موافقت خود را با پیش‌نویس قطعنامهٔ فلسطینی‌ها در غیرقانونی دانستن ساخت‌وسازهای اسرائیلی در کرانهٔ باختری و شرق بیت‌المقدس اعلام کرده بودند.

کشورهای چین، روسیه، انگلیس، و فرانسه ۴ عضو از پنج عضو دائمی همراه با ۱۰ عضو غیردائم و دوره‌ای شامل برزیل، گابن، بوسنی، آلمان، لبنان، هند، نیجریه، پرتغال، کلمبیا و آفریقای جنوبی به پیش‌نویس این قطعنامه رای مثبت داده بودند، که آمریکا با بهره از «حق وتو»، مانع از تصویب آن شد.

در همین حال سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفت تصویب این قطعنامه در نکوهش اسرائیل مشکلی را حل نمی‌کرد. این نخستین بار پس از ریاست جمهوری اوباما بود که قطعنامه‌ای در سازمان ملل وتو می‌شد.

پیش از جلسه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران برای پس گرفتن قطعنامه تحت فشار آمریکا قرار داشت، و اوباما تلفنی به او گفته بود که آمریکا نمی‌خواهد از حق وتوی خود استفاده کند. اما محمود عباس که تحت فشار افکار عمومی فلسطین قرار داشت، در تماس تلفنی با هیلاری کلینتون گفت، نمی‌تواند این پیشنهاد را بپذیرد و قطعنامه به رای گذاشته خواهد شد.

پیش‌نویس این قطعنامه که شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانهٔ باختری و بخش شرقی بیت‌المقدس را غیرقانونی اعلام می‌کرد، در حالی توسط آمریکا وتو شد که این قطعنامه از حمایت بیش از ۱۲۰ کشور از جمله کشورهای عربی برخوردار بود.

منابع