پرش به محتوا

آغاز انتقال دارائی‌های مقامات ایران به خارج از کشور

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۸۹، ۳ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.
دلار آمریکا

پرسابقه‌ترین نشریه تخصصی اقتصادی فرانسوی زبان،[۱] در گزارشی ضمن اشاره به حوادث اخیر در کشور ایران، به بررسی اثرات اقتصادی این اتفاق در ایران پرداخته‌است. به نوشته این نشریه، مقامات ایرانی نگرانی‌هایی از وقایع اخیر این کشور داشته و از ماه ژانویه، اقدام به خارج کردن مقادیر زیادی ارز از اموال شخصی خود کرده‌اند.

به نوشته این نشریه انتقال دارایی‌های شخصی مقامات حکومتی و فرماندهان سپاه که از ژانویه آغاز شده، با راهپیمایی‌ها و درگیری‌های روزهای اخیر رشد فزاینده‌ای یافته‌است. این روزنامه در ادامه به چند نمونه از این انتقالات ارزی اشاره نموده و می‌افزاید، این مبالغ عظیم انتقال ارزی بالغ بر صدها میلیون دلار بوده و این‌بار مقاصد این پول‌ها نه بانک‌های غربی، که بانک‌های کشورهای اسلامی مانند ترکیه، پاکستان، ترکمنستان بنگلادش، اندونزی و مالزی می‌باشد.

به عنوان نمونه بانک‌های ترکیه تائید کرده‌اند که تنها در یک نمونه از اینگونه انتقالات، ۱۸۰ میلیون دلار از دارایی مقامات ایرانی به این کشور انتقال یافته‌است. همچنین یک بانک مالزیایی نیز از دریافت ۲۲۰ میلیون دلار از دارایی نقدی این مقامات از طریق بانک‌های صادرات و ملی خبر داده‌است. این نشریه در پایان همچنین از شتاب یافتن انتقال پول‌های مقامات ایرانی به چین، از فوریه امسال خبر داده و گزارش کرده‌است که افرادی از جناح محافظه‌کار در ایران، همچنان به دنبال یافتن راه‌های تازه‌تر و مطمئن‌تر برای انتقال پول و دارایی خود به کشور چین هستند.


پانویس

  1. ‎«‏Les Échos (France)». ‏ویکی‌پدیای انگلیسی، ‏۳ مارس ۲۰۱۱ ((انگلیسی))

منابع

‎«‏L'Iran craint une propagation de la révolte». ‏له‌اکو، ‏۳ مارس ۲۰۱۱ ((فرانسوی))