ویکی‌خبر:نظرخواهی برای نصب افزونه نظرسنجی اخبار

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بحث زیر پایان یافته‌است
این رای‌گیری به دلیل ابهام و پراکندگی موضوعات ناموفق اعلام می‌شود.ا
نماگرفت از افزونه بازخورد خواننده.png

در ویکی‌خبر انگلیسی افزونه‌ای است که خوانندگان اخبار می‌توانند با کمک آن اخبار را از نظر اعتبار، کامل بودن، بی‌طرفی، و نوع ارائه امتیاز دهند. نام این افزونه ReaderFeedback است که ترجمهٔ تحت‌الفظی آن می‌شود بازخورد خواننده. مثلاً به پایین این خبر یا دیگر اخبار ویکی‌خبر انگلیسی نگاه کنید. وجود این ابزار می‌تواند اطلاعات مناسبی را از دیدگاه خوانندگان نسبت به اخبار منتشرشده به ما ارائه دهد تا با درک کاستی‌ها و نقاط قوت تصمیمات مناسب را اتخاذ کنیم. دوستان در صورت تمایل موافقت خود را اعلام کنند تا برای افزودن افزونه به ویکی‌خبر فارسی اقدام کنم. --Wayiran (بحث)‎ ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۶:۲۰ (IRST)

موافق

  1. Symbol support vote.svg موافق به عنوان پیشنهاددهنده. --Wayiran (بحث)‎ ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۶:۲۰ (IRST)
  2. Symbol support vote.svg موافق طرح خوبی است.--یوشیمیتسو ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۶:۴۵ (IRST)
  3. Symbol support vote.svg موافق--بسیار خوب است.Ομιλία Sahim ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۷:۰۴ (IRST)
  4. Symbol support vote.svg موافق چرا که نه. --Gire 3pich2005 ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۲۰:۲۴ (IRST)
  5. Symbol support vote.svg موافق فکر می‌کنم مفید باشد.Mirza.mashti ‏۵ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۳:۴۸ (IRST)

مخالف

اگرچه با اصل قضیه موافقم، ولی کاربردش نباید برای سنجش بازخورد خوانندگان خبر باشد. اگر بتوانیم این افزونه را به گونه ای اضافه کنیم که فقط کاربران حق رای داشته باشند، می توانیم از آن استفاده های بسیار بهتری بکنیم. مثلا می توانیم بدون نیاز به دخالت دستی، اخبار صفحه اول (الگوها) را بر اساس همین افزونه مرتب کنیم. جلوی فرستادن اخبار بی اعتبار را به فیدرهای ویکی خبر مثل توئیتر و فیس بوک بگیریم، و خیلی کاربردهای دیگر. ولی به شکل فعلی کاربرد زیادی نخواهد داشت و من با اجرایش به این شکل موافق نیستم. برای آن چه من گفتم شاید لازم باشد این اکستنشن تغییراتی بکند و سپس مجددا نظرخواهی راه بیاندازیم. --دانقولا ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۶:۴۰ (IRST)
نظر خود را در رابطه با آنچه باید باشد همینجا می توانید بگوئید. این یک نظرخواهی است. در همینجا امکان تغییر به آن صورت که مدنظر دارید وجود دارد. بقیه دوستان هم حتماً استقبال می کنند اگر پیشنهادتان امتیازی داشته باشد. --Gire 3pich2005 ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۲۰:۲۴ (IRST)
موضوعی را که جناب دانقولا گفته‌اند از نظر فنی امکان‌پذیر است. اما دربارهٔ استفاده از این افزونه برای تعیین خبرهای آغازین، به نظرم مزایا و معایب خودش را دارد. مزیتش این است که دیگر این همه حرف و حدیث برای خبر آغازین ۱ و ۲ و .. پیش نمی‌آید. عیبش این است که رای‌دهی به اخبار ممکن است خودش به یک بازار تبدیل شود و انرژی کاربران بیش از آنکه صرف تولید اخبار شود صرف رای‌دهی و این مسائل شود. تا نظر دیگر دوستان چه باشد. --Wayiran (بحث)‎ ‏۳ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۰۳:۱۵ (IRST)
  1. Symbol oppose vote.svg مخالف Bad ensane ‏۵ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۰۸:۲۳ (IRST) بهتر است تا زمانی که مخاطبان زیاد نشده اند این کار را نکنیم. ما هنوز در صفحه اول گوگل نیستیم و ممکن است عده ای خاص که بار ها شاهد حرکاتشان بوده ایم در نظر سنجی شرکت کنند و به جای درج خبر،شاهد جنجالی شدن بشیم. به نظرم اول باید کاری کنیم که مخاطبان بیشتری پیدا کنیم؛بعد دست به همچین کاری بزنیم.
  2. Symbol oppose vote.svg مخالف تا وقتی که مشخص نشده که چه گروه کاربری می‌تواند رای دهد و در چه فضاهای نامی مشخص می‌توان رای داد و چه نمره‌هایی برای آن مجاز است، مخالفم، در ضمن جناب Bad ensane می‌توان آن را به گروه کاربری کاربران خودکار تایید شده محدود کرد. Mjbmr بحث ‏۵ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۰۸:۵۲ (IRST)
  3. Symbol oppose vote.svg مخالفهم‌نظر یا دانقولا و Mjbmr. اصولا وجودش نالازم به نظر می‌رسد و به نظرم در صورت افزودن آن جبهه‌های مختلفی برای تاثیر بر روی آن تشکیل خواهد شد که وقت کاربران را خواهد گرفت. --جویباری بحث ‏۵ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۰:۵۹ (IRST)

نظرات

گویا پیشنهاد جناب دانقولا، کمی ابهام ایجاد کرد. اصل رای‌گیری برای اضافه شدن افزونه برای امتیازدهی به اخبار توسط مخاطبان (همه) بود، که یک چیز تقریباً تشریفاتی بوده است. اما پیشنهاد جناب دانقولا (برای نوع استفادهٔ خاصی از این افزونه)، مربوط به محدودکردن این افزونه به کاربران تائیدشده، برای امتیازدهی به اخبار به منظور تعیین مقالهٔ آغازین ۱ و ۲ و .. بود. این دو با هم کاملاً تفاوت داشتند. ظاهراً سخنان جناب bad_ensane مربوط به نسخهٔ پیشنهادی جناب دانقولا است. در پاسخ به mjbmr هم باید گفت پیشنهاد اولیه برگرفته از ویکی‌خبر انگلیسی بود، و مثل آنجا محدود به گروه کاربری خاصی نیست، در فضای نام اصلی (خبرها) می‌توان رای داد، و نمره‌هایش هم مثل ویکی‌خبرانگلیسی پنج تا است (poor-fair-average-good-excellent). همانطور که گفتم این افزونه در شکلی که من پیشنهادش را دادم بیش‌تر حالت تشریفاتی داشت. --Wayiran (بحث)‎ ‏۵ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۳:۵۷ (IRST)

حال که پیشنهاد استفاده‌های دیگر از این ابزار مطرح شده است، یک پیشنهاد هم می‌تواند این باشد که از این افزونه در پروژهٔ مقالات خوب و برگزیده برای تعیین اخبار خوب و برگزیده استفاده کنیم. توصیهٔ من این است که حالا که رای‌گیری پس از پیشنهاد جناب دانقولا چندشاخه شده است، نخست بیاییم و بحث کنیم که چه چیزی از این ابزار می‌خواهیم، و سپس آن را به رای‌گیری بگذاریم. از این افزونه می‌توان در مسائل مختلفی استفاده کرد. --Wayiran (بحث)‎ ‏۵ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۳:۵۷ (IRST)
پس از آنکه جناب دانقولا پیشنهادی را مطرح کردند، بحث از مسیر اصلی خود منحرف شد. نظرسنجی در ابتدا برای افزودن افزونه به همان شکل ویکی‌خبر انگلیسی بود که همهٔ بازدیدکنندگان می‌توانستند به هر خبری امتیاز بدهند و این امتیازدهی حالتی تشریفاتی داشت. اما جناب دانقولا گفتند که از آن برای انتخاب مقالات آغازین ۱ و ۲ و .. توسط کاربران تأئیدشده استفاده شود، که با پیشنهاد اولیه کاملاً متفاوت بود. از نظر جناب mjbmr هم می‌توان فهمید که هنوز موضوع رای‌گیری برای دوستان واضح نیست (البته به ایشان در بخش «نظرات» پاسخ دادم). از آنجا که موضوع این رای‌گیری پراکنده شده، و دقیق مشخص نیست رای‌گیری برای چیست، بخش بالا را بایگانی کردم تا نخست بنشینیم بحث کنیم که ما از این افزونه به چه منظوری می‌خواهیم استفاده کنیم. تا وقتی به نتیجه رسیدیم آن‌وقت آن نوع استفاده را به رای بگذاریم. --Wayiran (بحث)‎ ‏۵ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۵:۰۱ (IRST)