ویکی‌خبر:نظرخواهی برای افزودن «آزمون اخبار جهان» به حاشیه سمت راست ویکی‌خبر

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بحث زیر پایان یافته‌است . نتیجه: این نظرخواهی با موفقیت به اتمام رسید.Ομιλία Sahim ‏۳ نوامبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۵:۱۱ (IRST)

یکی از راه‌های جذب خواننده و کاربر بیشتر، سرگرم کننده کردن فضای کار در وبگاه‌هاست. ویکی‌خبر فارسی به شدت خسته‌کننده به نظر می‌رسد و با توجه به وجود خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های رنگارنگ که اخبار داغ و به‌روز را به صورت رایگان منتشر می‌کنند ویکی‌خبر چندان با اقبال عمومی مواجه نیست. به نظر من «آزمون اخبار جهان» که هر یکشنبه با توجه به خبرهای منتشر شده در هفته پیش ویکی‌خبر فارسی آماده و ایجاد می‌شود می‌تواند اندکی به جذاب‌تر شدن ویکی‌خبر کمک کند (شاید بتوان این پروژه را همسنگ انتخاب نگاره هفته ویکی‌پدیا دانست که کاری است حاشیه‌ای ولی دوست داشتنی!) از این رو خواهان آن هستم که پیوند مربوط به آن در حاشیه سمت راست ویکی‌خبر فارسی قرار بگیرد. لطفا دوستان موافقت یا مخالفتشان با این پیشنهاد را اعلام کنند و با نظرات سازنده‌شان به بهبود این پروژه کمک کنند. AMERICOPHILE ‏۹ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۲۳:۳۷ (IRST)

موافقان

  1. Symbol support vote.svg موافق به‌صورت موقت و با نظر محک موافق هستم--Ομιλία Sahim ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۲۰:۵۶ (IRST)
  2. Symbol support vote.svg موافق --Faramarz♚♔♚ ‏۲ نوامبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۳:۲۳ (IRST)
  3. Symbol support vote.svg موافق--محکگپسرا ‏۲ نوامبر ۲۰۱۱، ساعت ۲۳:۰۵ (IRST)
  4. Symbol support vote.svg موافق--Mjbmr (بحث | مشارکت‌ها) ‏۳ نوامبر ۲۰۱۱، ساعت ۰۰:۲۶ (IRST)

مخالفان

ممتنع

نظرها

با سلام و تشکر به‌خاطر این طرح جدیدتان. سوال‌های این آزمون چگونه به‌روز می‌شوند؟ و اینکه احتمال راکد شدن آن و در نتیجه بد شکل شدن ویکی‌]بر (از لحاظ راکد ماند سوالات) وجود دارد یا خبر؟--Ομιλία Sahim ‏۱۶ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۵:۴۷ (IRST)

سؤال‌های آزمون هر یکشنبه توسط علاقه‌مندان و با توجه به خبرهای هفتهٔ گذشته تهیه می‌شود. ساده‌ترین و استانداردترین روش تهیهٔ سؤالات، کلیک بر پیوند «ایجاد» و عمل کردن مطابق رهنمودهایی است که مرحله به مرحله ظاهر می‌شوند! مثلا امروز یکشنبه است و روز تهیهٔ آزمون جدید! لذا در بالای صفحه پیغام «لطفاً توجه داشته باشید که ما هم‌اکنون در حال تهیهٔ آزمون این هفته هستیم. آنچه در ذیل می‌آید، آزمون هفتهٔ گذشته است. اگر مایل به همکاری هستید، لطفاً در ایجاد آزمون این هفته یاریمان کنید. متشکریم.» ظاهر می‌شود که اگر بر روی کلمهٔ ایجاد که قرمز رنگ است کلیک کنید به طور خودکار ویکی‌خبر:آزمون پویا/آزمون/سال ۲۰۲۲/هفته ۴۰ ساخته می‌شود. آموزش چگونگی ایجاد صفحه توسط یک Editnotice در بالای پنجرهٔ ویرایش حاضر است و قالب‌بندی آزمون نیز توسط متن از پیش بار شده حاضر و آماده است و نیازی به انجام کارهای خیلی سخت نیست! در کل قول می‌دهم اگر کاربری در ویکی‌پدیا با نامزد کردن تصاویر برای وپ:انب یا وپ:انه مشکلی نداشته باشد در ایجاد آزمون اخبار نیز مشکلی نخواهد داشت! همین که صفحهٔ آزمون ایجاد شد، دیگر کار تمام است و حتی نیاز به تراگنجاندن و ... هم نیست. در تهیهٔ این الگو از افزونهٔ Quiz که در ویکی‌خبر نصب است ولی در ویکی‌پدیا نیست :( و الگوی {{آزمون}} استفاده شده‌است.
در باب کساد شدن اوضاع: کاملاً بستگی به مشارکت کاربران دارد! اگر کاربران در طول یک هفته ۵ خبر تولید کنند می‌توان آزمون آبرومندی را طراحی کرد و البته طراحی آزمون نیز دست کاربران را می‌بوسد. به شخصه تا زمانی که در ویکی‌خبر حضور داشته باشم و وقت آزاد نیز در دسترس باشد سعیم بر این خواهد بود که در تهیهٔ آزمون‌ها پیشگام باشم (از مشارکت دوستان شدیداً استقبال می‌شود!). AMERICOPHILE ‏۱۶ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۷:۱۰ (IRST)
مشکل اساسی همین کم بودن کاربران ویکی‌خبر است. چنانچه در ویکی‌پدیا با وجود تعدد تعداد کاربران، وپ:انه لااقل هفته‌ای یک نامزد خواهد داشت ولی هیچ معلوم نیست که اینجا هر هفته آپدیت شود. در ضمن از مشکلات این پروژه آن است که باید حتمأ در واپسین روز هفته صفحه را ساخت چنانچه در ویکی‌پدیا 2-3 روزی برای نامزدکردن نگاره‌ها وقت هست.--محکگپسرا ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۵:۳۶ (IRST)
بله متأسفانه ویکی‌خبر با مشکل کم‌بودن تعداد مشارکت‌کنندگان مواجه‌است و این موجب می‌شود به روز رسانی «آزمون» نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد ولی این «آزمون» نیز می‌تواند خود به جذب مشارکت‌کننده کمک کند! در ویکی انگلیسی نیز این آزمون سه چهار هفته‌است که ایجاد نشده ولی پیوند آن در حاشیهٔ سمت چپ ویکی هم‌چنان موجود است! به هر حال نمی‌توان به راحتی از این مشکل هم چشم پوشید و من تابع نظرات اکثریت دوستان خواهم بود. AMERICOPHILE ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۶:۲۱ (IRST)
آیا می‌توان برای مدتی این طرح را به صورت آزمایشی و کنترل شده، اجراء نمود تا میزان بازخورد آن مشخص گردد؟ قطعأ اگر بتواند در مدتی که به صورت آزمایشی است، کاربران فعال را به خود جذب کند و یا کاربر جدیدی آفریند قطعأ نظرات بیشتری همراهیش خواهند نمود.--محکگپسرا ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۶:۵۲ (IRST)
بله می‌شود به‌صورت آزمایشی انجامش داد. فقط موافقت خودتان را اعلام کنید تا اجرا شود.--Ομιλία Sahim ‏۱ نوامبر ۲۰۱۱، ساعت ۲۰:۳۹ (IRST)