سهم بانک‌های خصوصی از بازار پول ایران: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
بدون خلاصۀ ویرایش
[نسخهٔ بررسی‌شده][نسخهٔ بررسی‌شده]
(صفحه‌ای جدید با '{{تاریخ|2010 23 November}} '''-''' {{تاریخ ایجاد خبر|۱۳۸۹|۹| ۰۲ }} مدیرعامل بانک پارسیان در یاددا...' ایجاد کرد)
 
بدون خلاصۀ ویرایش
{{تاریخ|2010 23 November}} '''-''' {{تاریخ ایجاد خبر|۱۳۸۹|۹| ۰۲ }}
مدیرعامل بانک پارسیان در یادداشتی در «خبر آنلاین» نوشت:
 
در فروردین سال 79۷۹ آیین‌نامه تاسیس بانک‌های خصوصی در مجلس تصویب شد و در سال 80۸۰ اولین بانک خصوصی با پایه عملیات پولی و بانکی، موفق به کسب مجوز فعالیت از بانک مرکزی شد.
 
درحال‌حاضر بانک‌های خصوصی شامل: پارسیان، پاسارگاد، اقتصادنوین، کارآفرین، سامان، سرمایه، سینا، دی، تات، شهر، ‌انصارانصار و قرض‌الحسنه مهر ایران هستند و بانک‌هایی که براساس تبصره ذیل اصل 44۴۴ از دولتی به خصوصی تغییر وضعیت داده‌اند، عبارتند از: صادرات ایران، ملت، تجارت و رفاه. این مجموعه عظیم پولی در پایان سال 1388،۱۳۸۸، با 18000۱۸۰۰۰ شعبه فعال و حدود 200000۲۰۰۰۰۰ نفر نیروی انسانی متخصص، خدمات پولی و مالی خود را در داخل و خارج از کشور به مشتریان ارائه کرده‌اند. شایان ذکر است به این مجموعه تعداد بیشتری از بانک‌های خصوصی که در ماه‌های اخیر مجوز فعالیت گرفته‌اند، اضافه شده که این امر فعالیت بانکداری را گسترش خواهد داد.
 
تاکنون این بانک‌ها، در زمینه جذب سپرده‌ها، اعطای تسهیلات، بانکداری نوین و مدرن، شفافیت اطلاعات، فرهنگ‌سازی تکریم مشتری، تنوع محصولات، خدمات و ایجاد روحیه رقابت در فضای نظام بانکی، دستاوردهای خوبی را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند.
 
حجم فعالیت بانک‌های خصوصی به سرعت درحال افزایش است و تعداد شعب، ‌باشتابیباشتابی بالا در این بانک‌ها رو به فزونی است. در مجموع، هر ناظر بیرونی، بدون نیاز به انجام بررسی‌های دقیق، به راحتی به این نتیجه می‌رسد که پویایی و نقش چشمگیر عنصر رهبری در مجموعه فعالیت‌های آنها، نوآوری، قدرت شناخت فرصت‌ها و هدفگرا بودن بانک‌های خصوصی، نمایانگر جنبه‌های بارز افزایش در سهم بازار این بانک‌ها در فضای رقابتی بانکداری کشور است.
 
روند جذب سپرده در نظام بانکی کشور بین سال‌های 1384۱۳۸۴ تا مردادماه 1389۱۳۸۹ روند صعودی داشته استداشته‌است. رکود در بازارهای اقتصادی ایران در سال‌های اخیر به ویژه در بخش مسکن منجر به رشد جذب سپرده در بانک‌ها شده استشده‌است.
 
سهم بانک‌های خصوصی از کیک پولی و مالی کشور در سال 1381۱۳۸۱ (شروع فعالیت عملیاتی بانک‌های خصوصی) 6۶/1۱ درصد و در سال 1384۱۳۸۴ حدود 12۱۲ درصد بوده است،بوده‌است، این میزان تا مردادماه سال‌جاری به 5۵/22۲۲ درصد رسیده استرسیده‌است.
 
باتوجه به شناختی که مجموعه بازرگانی کشور از بخش ارزی بانک‌های خصوصی پیدا کرده فعالیت‌های ارزی این بانک‌ها نیز افزایش یافته استیافته‌است. به نحوی که حدود 13۱۳ درصد عملیات بخش ارزی کل بانک‌های کشور در اختیار بانک‌های خصوصی قرار دارد.
 
البته تحریم‌های اقتصادی در سال‌های اخیر باعث کاهش اعتبارات اسنادی گشایش شده توسط نظام بانکی کشور شده استشده‌است که این کاهش در بانک‌های دولتی از 43۴۳ هزار میلیون دلار در سال 1384۱۳۸۴ به 5۵/39۳۹ هزار میلیون دلار در سال 1389۱۳۸۹ رسیده استرسیده‌است و این درحالی است که سهم بانک‌های خصوصی در سال 1389۱۳۸۹ حدود 1734۱۷۳۴ میلیون دلار بوده استبوده‌است که در سال 1389۱۳۸۹ با رشد تدریجی و ملایم توانسته استتوانسته‌است که به میزان 5245۵۲۴۵ میلیون دلار افزایش یابد.
 
از آنجا که صدور ضمانتنامه یکی از سودآورترین و کم مسأله‌ترین خدماتی است که در بانک‌ها ارائه می‌شود با وجود تحریم‌های بین‌المللی، سهم بانک‌های خصوصی از صدور ضمانتنامه‌های ارزی در نظام بانکی کشور از دو درصد در سال 1384۱۳۸۴ به 10۱۰ درصد در سال 1386۱۳۸۶ افزایش یافته استیافته‌است.
 
در ایران اکثر عملیات بانک در شعب آن انجام می‌شود. به‌همین دلیل به‌تبع افزایش عملیات بانکی تعداد شعب بانک نیز افزایش می‌یابد. هدف اصلی از انجام این فعالیت بانکداری تجهیز پس‌اندازهای اندک توده مردم و تجمیع آنها و اعطای تسهیلات است. درمجموع 18000۱۸۰۰۰ شعبه‌ای که در کشور راه‌اندازی شدهشده‌است، است، 1230۱۲۳۰ شعبه متعلق به بانک‌های خصوصی است. این میزان حدود 7۷ درصد از شعب فعال در کشور را نشان می‌دهد.
 
البته امروزه آنچه برتری رقابتی یک بانک را نسبت به رقبا تضمین می‌کند، نه ماشین‌آلات و تجهیزات سخت‌افزاری مورد استفاده، بلکه ایده و انگیزه کارکنان در ایفای بهتر نقش واسطه‌گری مالی است.
 
از مجموع حدود 200۲۰۰ هزار نفر پرسنل نظام بانکی کشور حدود 14600۱۴۶۰۰ نفر را کارکنان بانک‌های خصوصی تشکیل می‌دهند که حدود هفت درصد از پرسنل شاغل در نظام بانکی کشور هستند.
 
در سال 1384۱۳۸۴ سهم بانک‌های خصوصی از دستگاه‌های خودپرداز 115۱۱۵ دستگاه در مقابل 4458۴۴۵۸ دستگاه بوده استبوده‌است که این نسبت در سال 89۸۹ به 2203۲۲۰۳ دستگاه در مقابل 18345۱۸۳۴۵ دستگاه می‌رسد.
 
رشد تعداد کارت‌های صادر شده توسط بانک‌های خصوصی کشور ( از 67۶۷/1۱ میلیون کارت در سال 1384۱۳۸۴ به 89۸۹/15۱۵ میلیون در سال 89۸۹) نشان‌دهنده حجم رشد سهم بانک‌های خصوصی از این ابزار الکترونیکی است.
 
بانک‌های خصوصی سهم خود را در بازار پایانه‌های فروشگاهی رشد داده‌اند و از 54۵۴ هزار در سال 1384۱۳۸۴ به 373۳۷۳ هزار دستگاه در سال 1389۱۳۸۹ رسانده‌اند.
 
چه بسا طی سال‌های 1384۱۳۸۴ تا سال 1389۱۳۸۹ بسیاری از بانک‌های دولتی در بانکداری الکترونیکی گام‌های موثری را برداشته‌اند، اما می‌توان بنیانگذار عملیات بانکی الکترونیک و مشتری‌مداری الکترونیک و نوین را بانک‌های پیش‌روی خصوصی دانست. {{انتشار}}
== منابع ==
{{منبع
|عنوان=سهم بانک‌های خصوصی از بازار پول ایران
|تاریخ= ۰۲ آذر ۱۳۸۹
|مرجع=http://www.tabnak.ir/fa/news/132403
|منتشر‌کنندهمنتشرکننده= تابناک
}}
 
 
[[رده:ایران]]
[[رده:اقتصاد و تجارت]]

منوی ناوبری