پرش به محتوا

نامه هفتاد و سه تن از دانشگاهیان و فعالان سیاسی ایرانی و خارجی به بان کی‌مون: برای نجات موسوی و کروبی اقدام کنید

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۹، ۱۵ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


هفتاد و سه تن از دانشگاهیان و فعالان سیاسی ایران و جهان روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، بان کی‌مون، «دخالت سریع سازمان ملل متحد» در دسترسی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان به حقوق قانونی خود و تعقیب قانونی ناقضان حقوق بشر در ایران از طریق دادگاه بین‌المللی خواستار شدند.

گزارش الحاقی به این نامه توسط شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر آماده شده و هاله افشار، داریوش آشوری، یرواند آبراهامیان، مهرداد درویش‌پور، علی میرسپاسی، حسن شریعتمداری و چند تن از استادان خارجی دانشگاه‌های دنیا، از امضاکنندگان این نامه، هستند.

امضاکنندگان نامه نوشته‌اند هرچند گزارش‌های متناقضی نشان می‌دهد که رهبران مخالفان در ایران، ممکن است پس از بازجویی‌های فشرده توسط رهبری جمهوری اسلامی به خانه‌های خود بازگشته باشند، با این حال ارتباط آنان با خانواده‌ها حامیانشان قطع است و بر خلاف میل خود محبوسند.

در ادامه نامه، نویسندگان فوق خواستار دخالت سریع سازمان ملل و افراد جامعه جهانی برای «نجات» این چهار شهروند «برجسته» ایرانی و همگی مخالفان سیاسی محبوس در ایران شده‌اند. در پایان این نامه هم از بان کی‌مون خواسته شده‌است که آفرینندگان حوادث هولناک و ناقضان حقوق بشر در ایران شناسایی و از طریق دادگاه بین‌المللی تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.


منابع