تنها راه تک‌نرخی کردن ارز / برای تک‌نرخی کردن ارز چاره‌ای جز افزایش قیمت ارز پایه نیست / عسگراولادی: «شهامت تک‌نرخی کردن ارز را ندارند»

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۱ فروردین ۱۳۹۴، ۱۰ آوریل ۲۰۱۵، ۱۲:۰۱:۲۳ ب.ظ.


اجرای ارز تک‌نرخی به‌عنوان یکی از مطالبات بخش خصوصی و وعده‌ها و اهداف دولتمردان اقتصادی ایران است، این اجماع در بین تصمیم‌گیرندگان وجود دارد که نظام دونرخی باید هر چه سریع‌تر اصلاح شود، اسدالله عسگراولادی، عضو اتاق بازرگانی ایران نیز، بر ضرورت تک‌نرخی کردن ارز تأکید دارد ولی گفته است که در عملیاتی شدن آن ابهامات بسیاری است.

وی می‌افزاید که نمی‌توان ارز بازار آزار را تا رقم دو هزار و هشتصد تومان کاهش داد زیرا با این رقم صدمات گسترده ایی متوجه بخش صادرات می‌شود. این فعال اقتصادی همچنین معتقداست برطرف کردن فاصله پانصد تومانی کنونی کار ساده‌ای نیست. به اعتقاد وی بعد از تفاهم به‌دست‌آمده و بعد از لغو تحریم‌ها مسیر تک‌نرخی کردن ارز هموار می‌شود اما تا آن زمان چاره ایی جز افزایش قیمت ارز پایه نداریم.

درواقع از زمان‌بر سرکار آمدن دولت جدید این شرایط آماده بود و با توافق موقت این امر تکمیل‌شده بود؛ اما به نظر می‌رسد که مقامات هنگام توافق موقت بر این نظر بودند که می‌توان شش ماه دیگر هم صبر کرد و با توافق جامع، کار برای احیای نظام تک‌نرخی آسان‌تر است، اما عملاً این‌گونه نشد و احیای نظام تک‌نرخی با تمدید مذاکرات به تأخیر افتاد و به نظر تصمیم‌گیرندگان هنوز فرصت مناسبی به‌دست نیامده است.

اجرای ارز تک‌نرخی به‌عنوان یکی از مطالبات بخش خصوصی و وعده‌ها و اهداف دولتمردان اقتصادی است، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که مقدمات یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم‌شده اما یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای استمرار و موفقیت آن گسترش ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی است و هرزمانی که شکل مناسبی به خود بگیرد حتماً یکسان‌سازی نرخ ارز در اولویت قرار دارد. رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین تأکید کرده: «نرخ ارز به عرضه و تقاضا در بازار بستگی دارد لذا باید اجازه دهیم نرخ ارز متناسب با واقعیت‌های اقتصادی خودش را تطبیق دهد.»

وی پیش‌تر اعلام کرده بود که مقدمات یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم‌شده اما یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای استمرار و موفقیت آن گسترش ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی است و هرزمانی که شکل مناسبی به خود بگیرد حتماً یکسان‌سازی نرخ ارز در اولویت قرار دارد، اما یکی از اعضای اتاق بازرگانی کشور ایران معتقد است نمی‌توان ارز بازار آزار را تا رقم دو هزار و هشتصد تومان کاهش داد زیرا با این رقم صدمات گسترده ایی متوجه بخش صادرات می‌شود، اما اگر بتوان ارز پایه را به رقم سه هزار تومان رساند با احتساب هزینه‌ها چیزی حدود سه هزار و دویست تومان تمام می‌شود و یک رقم منطقی است. اسدالله عسگراولادی، عضو اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد، اگر بتوان ارز پایه را به رقم سه هزار تومان رساند با احتساب هزینه‌ها چیزی حدود سه هزار و دویست تومان تمام می‌شود و یک رقم منطقی است. به اعتقاد وی بعد از تفاهم به‌دست‌آمده و بعد از لغو تحریم‌ها مسیر تک‌نرخی کردن ارز هموار می‌شود اما تا آن زمان چاره ایی جز افزایش قیمت ارز پایه نداریم.

اول روشن کنند که منظور از بخش غیردولتی چه کسانی هستند

یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بعد از تفاهم سویس فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی بیشتر و سرمایه‌گذاران خارجی نیز تمایل بیشتری به حضور در ایران پیدا می‌کنند، گفته است «نرخ ارز می‌تواند اختلالاتی را در اقتصاد کشور به وجود آورد، این در حالی است که پایین رفتن ناگهانی یا بالا رفتن ناگهانی قیمت انواع ارز در بازار می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.» برخی از فعالان اقتصادی معتقد هستند که فرماندهی بازار ارز باید از بخش دولتی به غیردولتی واگذار شود تا بتوان از ارزهای واردشده به کشور بهترین استفاده را کرد. عسگراولادی در پاسخ به این سؤال که آیا بخش خصوصی می‌توان در این حوزه وارد عمل شود و فرماندهی مدیریت ارز را به عهده گیرد، گفت: خیر، طراحان این ایده باید اول روشن کنند که منظور از بخش غیردولتی چه کسانی هستند و چگونه این کار را خواهند کرد. این فعال اقتصادی افزود: شاید پیشنهاد قرار گرفتن یک هیئت امناء از بخش خصوصی در کنار دولت پیشنهاد عملی‌تر و معقول‌تری به‌حساب آید.


« شاید پیشنهاد قرار گرفتن یک هیئت امناء از بخش خصوصی در کنار دولت پیشنهاد عملی‌تر و معقول‌تری به‌حساب آید. »

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تغییر نرخ ارز مبادله ایی به سه هزار تومان برای دولت مقدور است، گفت: این تغییر بیش از همه به نفع دولت است زیرا ذخایر ارزی چندانی ندارد و حتی در ماه‌های آتی برای پرداخت یارانه‌ها نیز دچار مشکل خواهد شد.

اما شهامت انجام این کار را ندارند، به گفته عسگراولادی افزایش این رقم با اعتراض‌های مجلس و... مبنی برافزایش تورم همراه می‌شود و به همین خاطر دولت و بانک مرکزی در این خصوص محافظه‌کارانه عمل می‌کنند.


« این تغییر بیش از همه به نفع دولت است زیرا ذخایر ارزی چندانی ندارد و حتی در ماه‌های آتی برای پرداخت یارانه‌ها نیز دچار مشکل خواهد شد لذا این تغییر می‌توان راهگشا باشد اما شهامت انجام این کار را ندارند. »

به گفته عسگراولادی افزایش این رقم با اعتراض‌های مجلس و... مبنی برافزایش تورم همراه می‌شود و به همین خاطر دولت و بانک مرکزی در این خصوص محافظه‌کارانه عمل می‌کنند درنتیجه بر این اساس تنها باید امیدوار بود که ثمرات مثبت حاصل از توافق با اعضای ۱+۵ هر چه زودتر به اقتصاد کشور برسد و دست دولت به‌عنوان مناسب‌ترین مرجع کنترل و مدیریت بازار مالی باز شود، از سوی دیگر برای اقتصاد تورمی ایران، زمان، امر گران‌بهایی است؛ زیرا هرروزی که بگذرد احتمال افزایش نرخ ارز آزاد وجود دارد و این یعنی شکست احیای نظام تک‌نرخی.

اخبار مرتبط


منابع