برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران، جدایی نادر از سیمین اسکار را از آن خود کرد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۰، ۲۷ فوریه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


هشتاد و چهارمین مراسم اسکار در حالی در روز یکشنبه به وقت محلی برگزار شد که سینمای ایران برای نخستین بار موفق به کسب این جایزه معتبر گردید و فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان این دورهٔ اسکار را از آن خود کرد.

این جایزه توسط سندرا بولاک به اصغر فرهادی اهدا شد و فرهادی این جایزه را به مردم کشورش تقدیم و سخنان خود را با سلام به «مردم خوب» ایران آغاز کرد و اظهار داشت:

« هم‌اینک بسیاری از ایرانیان در سراسر جهان ما را تماشا می‌کنند و می‌توانم تصور می‌کنم که بسیار شاد هستند. در زمانی که جنگ، ارعاب و تهدید میان سیاستمداران رد و بدل می‌شود، نام کشورشان، ایران، اینجا به واسطه فرهنگ غنی، پرشکوه و کهنی به میان می‌آید که در زیر غبار سنگین سیاست مخفی شده‌است. »

وی در ادامه گفت:

« من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم می‌کنم. مردمی که به همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام می‌گذارند و از دشمنی و کینه بیزارند. »

در این مراسم پیمان معادی، محمود کلاری، سارینا فرهادی و لیلا حاتمی نیز حضور داشتند.

اصغر فرهادی در بخش بهترین قیلم‌نامه غیراقتباسی (تالیفی) نیز نامزد دریافت جایزه اسکار بود که جایزه این بخش به ودی آلن رسید.

کسب جایزهٔ اسکار بازتاب‌های فراوانی در بین رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در پی داشت.
محمد خاتمی از جمله مهمترین شخصیت‌های سیاسی ایران بود که ضمن تبریک این موضوع اظهار داشت:

« هنر به طور عام و سینما به طور خاص از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در جهان ناامن، جنگ‌زده و پر از تبعیض و ناروایی و خودکامگی، موجب نزدیکی دلها و چیرگی انسانیت و محبت بر خشونت شود و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به جای تنش و درگیری بنشاند. »

اصغر فرهادی در مصاحبه‌ای که با رویترز در رابطه با جایزه‌اش انجام داده این‌طور بیان داشته که خوشحالی مردم کشورش برای وی بسیار اهمیت دارد و از آشنایی زیاد مردم ایران با اسکار سخن به میان آورده و به سوال رویترز در رابطه با پیام فیلمش برای ایران و ایالات متحده آمریکا، این گونه پاسخ گفته‌است:

« این فیلم برای مردم است نه برای اهالی سیاست. »

رخشان بنی‌اعتماد نیز در پیام تبریک خود این‌طور عنوان داشته:

« اصغر فرهادی اولین جایزه اسکار را برای سینمای ایران گرفت، اما افتخاری بالاتر از یک جایزه به ملت ایران داد... در زمانه واهمه‌های پنهان از واژه‌های تحریم و تهدید و جنگ، در سحرگاه امروز ۸ اسفندماه ۱۳۹۰، سینمای ایران توانست با زبان هنر، پیام صلح خواهی ملت خود را به جهان اعلام کند. »

یکی از جالب‌ترین بازتاب‌ها مربوط به خبرگزاری فارس بود که در اقدامی عجیب و تحریف گونه در ابتدا سخنان فرهادی را بدین گونه نقل و منتشر نمود:

« من با افتخار و غرور این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم می‌کنم. مردمی که علیرغم تمام دشمنی‌ها و تنش‌هایی که طی ماه‌های اخیر بر سر برنامه هسته‌ای ایران میان غرب و ایران به وجود آمده، برای تمام فرهنگ‌ها و تمدن‌ها ارزش قائلند. »

و اعلام کرد اصغر فرهادی در هنگاه دریافت جایزه دخترش را در آغوش کشیده‌است.
مسیح علی‌نژاد برای پیدا کردن منبع خبر منتشره با فارس تماس گرفت که خبرنگار این خبرگزاری ضمن تایید انتشار متن مذکور به وی اعلام کرده:

« منبع خبر ما موثق است اما دلیلی ندارد به شما بگوییم که منبع خبر ما کجاست. »

خبرگزاری فارس سپس اقدام به تغییر خبر منتشرهٔ خود کرد.


منابع